Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Niemcy: Będzie trzecia płeć w rejestrze urodzin

Niemcy: Będzie trzecia płeć w rejestrze urodzin
Liczba osób transseksualnych w Niemczech szacowana jest na 80 tys. (Fot. Thinkstock)
Szefowa niemieckiego urzędu antydyskryminacyjnego Christine Lueders określiła mianem historycznej decyzję Trybunału Konstytucyjnego o konieczności wprowadzenia do rejestru urodzin oprócz męskiej i żeńskiej możliwości trzeciej płci.
Reklama

Wyrok TK jest wyrazem uznania dla osób transseksualnych, które od dziesięcioleci walczyły o prawo do samostanowienia - wyjaśniła Lueders. Szefowa rządowej placówki antydyskryminacyjnej wezwała władze do kompleksowej reformy przepisów i uchwalenia nowoczesnej ustawy o tożsamości płciowej.

Trybunał orzekł, że urzędy stanu cywilnego muszą zapewnić obywatelom możliwość zadeklarowania trzeciej, oprócz męskiej i żeńskiej, płci. Alternatywną opcją byłaby całkowita rezygnacja w rejestrze urodzin z danych dotyczących płci.

Sędziowie dali władzom czas do końca 2018 roku na wprowadzenie zmian w prawie.

Prawa podstawowe osób, których płci nie da się trwale zakwalifikować jako męskiej lub żeńskiej, są naruszane, jeżeli obowiązujące przepisy zmuszają je do podania płci bez umożliwienia im wskazania innej możliwości niż tylko dwie - uzasadnił swoją decyzję Trybunał.

Trybunał uznał tym samym skargę Vanji (27 lat), osoby transseksualnej mającej - jak pisze agencja dpa - nietypowy zestaw chromosomów. Składająca zażalenie domagała się wpisania do rejestru urodzin jako "inny/różny", zamiast o płci męskiej lub żeńskiej. Sądy niższej instancji odrzucały jej wnioski.

Rzecznik MSW Johannes Dimroth zapewnił, że rząd zastosuje się do wyroku. Zastrzegł, że jego resort nie dysponuje jeszcze konkretnymi planami realizacji orzeczenia.

Przedstawiciele niemieckich partii SPD, FDP i Zielonych przyjęli z zadowoleniem orzeczenie. "Wyrok jest wielkim krokiem w kierunku wolności" - podsumował szef klubu parlamentarnego Zielonych Anton Hofreiter. Jego zdaniem, Trybunał udowodnił, że jest postępowy i nowoczesny.

Liczba osób transseksualnych w Niemczech szacowana jest na 80 tys. Od 2013 roku istnieje prawna możliwość niewypełniania odpowiedniej rubryki w akcie urodzenia, jeżeli istnieją wątpliwości co do płci noworodka.

W Berlinie powstały w tym roku pierwsze publiczne toalety dla osób, które nie czują się ani mężczyznami, ani kobietami.

 

  Komentarze


  • Czesiek
   9 listopada 2017, 10:04

   "..jeżeli istnieją wątpliwości co do płci noworodka" WTF?!!!
   I klopy, dla tych co sie nie czuja ani mezczyznami, albo kobietami???
   Jakich ja czasow dozylem.....

  • Rembajlo
   9 listopada 2017, 10:06

   Chyba jednak stworzenie ludzi przez przyrode to jej pierwszy i jedyny blad.

  • Wolny
   9 listopada 2017, 10:40

   Ale pustostany tutaj sie wypowiadaja powyzej . Wiedza wsrod polaczkow osiagnela dno !

  • K tracz
   9 listopada 2017, 10:42

   transseksualizm jest przejawem wewnętrznego konfliktu danego człowieka - kobiety czy mężczyzny - z samym sobą. Jest to zwykle konflikt bolesny, gdyż dana osoba, która od strony chromosomalnej (genetycznej), gonadalnej (gruczołów płciowych) oraz od strony fenotypowej (genitalnej) ma określoną płeć, ale emocjonalnie czuje pragnienie, by stać się osobą płci przeciwnej. Dramatyzm tego wewnętrznego konfliktu polega na fakcie, że mężczyzna transseksualny zawsze pozostaje genetycznie i gonadalnie mężczyzną, a kobieta - kobietą. Tak zwana operacja "zmiany płci" w rzeczywistości nie daje..

  • Lolek
   9 listopada 2017, 11:24

   wlasnie dlatego niemam dzieci....tak chore czasy nadeszly ze chce sie plakac...3 plci?To chore....trzeba to lecxyc

  • Czytelnik anonimowy
   9 listopada 2017, 11:26

   Jestem za uchwaleniem iustanowieniem 3 plci. Komu to przeszkadza wypad do katolandu

  • Malina
   9 listopada 2017, 11:48

   To moze niech wogole zrezygnuja z okreslania plci u noworodkow, jak dorosna i beda wyrabiac pierwsze dokumenty to sobie sami okresla kim sa. Chore

  • Kasia
   9 listopada 2017, 12:38

   Wszyscy sa madrzy dopuki nie spotka to ich najblizszych wtedy dupa mieknie i zmieniaja poglady . Troche empatii ludzie

  • Rembajlo
   9 listopada 2017, 13:39

   @Kasia A moze zajmijmy sie prawdziwymi problemami ludzkosci. Wtedy zobaczymy jakas jest dupa twarda i empatyczna(dopuki-dopóki dzieci umieraja z glodu)

  • Maniutek
   9 listopada 2017, 15:18

   Trzecia płeć to twór sztuczny . Przecież każdy może się określić kim się czuje kobieta albo mężczyzną innego wyboru nie ma . Oczywiście , że papier przyjmie wszystko , ale natury się nie przeskoczy . Czas pokaże i zweryfikuje wszystko przy kolejnej wojnie .To może jeszcze zabronić dzieciom mówić "moja mama" ,"mój tata" bo nie które nie mają "mam" albo mają dwóch "tatusiów"

  • Jas
   9 listopada 2017, 17:07

   Co to za primityw ten czytelnik anonimowy,przecież to głupsze od pęku słomy.

  • THC
   9 listopada 2017, 18:03

   Bardzo dobra opcja, ze nie trzeba podawac plci dziecka po urodzeniu. W przyszlosci jezeli ktos zrozumie, ze jest gejem moze wypelnic w akcie urodzenia plec. A rodzice, ktorzy sie zdecyduja na taki krok, zdaja sobie z tego sprawe i sznuja to, ze ich syn lub corka moze byc w przyszlosci gejem. A wy jak tam? dalej konserwatywni jak konserwy? hehehe ;D

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.09.2018
  GBP 4.841 złEUR 4.293 złUSD 3.668 złCHF 3.800 zł

  Sport


  Reklama