Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Niemal co czwarta młoda Polka doświadczyła cyberprzemocy

Niemal co czwarta młoda Polka doświadczyła cyberprzemocy
Przemoc w internecie jest coraz powszechniejsza. (Fot. Thinkstock)
24 proc. Polek w wieku 18 - 34 lat doświadczyło przemocy w internecie - wynika z badania na zlecenie Amnesty International. 40 proc. respondentek jako sprawców cyberprzemocy wskazało osoby im znane a 9 proc. obecnych lub byłych partnerów .
Reklama

Z badania przeprowadzonego w lipcu na zlecenie Amnesty International w ośmiu państwach, w tym w Polsce wynika, że jedna trzecia Polek przynajmniej raz w życiu została dotknięta cyberprzemocą.

Przemoc ta najczęściej polegała na "ogólnie przemocowym języku i komentarzach" (53 proc.) oraz komentarzach "seksistowskich lub mizoginistycznych" (40 proc.). Większość respondentek (78 proc.) po atakach cyberprzemocy czuła "bezradność i osamotnienie". Jak podaje AI, duża część kobiet doznała również "obniżenia samooceny i pewności siebie oraz poczucia izolacji".

Kobiety zapytano w badaniu m.in. o to czy cyberprzemoc jest w Polsce powszechna. 47 proc. Polek zgodziło się z tym stwierdzeniem, przy czym im młodsze kobiety, tym odsetek odpowiadających twierdząco był większy. 80 proc. Polek odpowiedziało, że cyberprzemoc jest dla nich krzywdząca. Z tym twierdzeniem nie zgodziło się jedynie 3 proc. respondentek.

"Internet może być przerażającym i toksycznym miejscem dla kobiet. Nie jest tajemnicą, że seksizm i przemoc są powszechne na portalach społecznościowych takich jak Facebook i Twitter. Przeprowadzone badania ukazują jednak jak destruktywne mogą być skutki cyberprzemocy dla kobiet, które są jej celem" – stwierdziła Weronika Rokicka, koordynatorka kampanii Amnesty International Polska.

Jak wynika z badania, najczęstszą reakcją Polek na cyberprzemoc jest zablokowanie użytkownika (47 proc.) oraz zgłoszenie administratorowi portalu, policji bądź innej instytucji (38 proc.).

"W połączeniu z wynikami dotyczącymi odczuwanych skutków cyberprzemocy pokazuje to, że użytkowniczki internetu czują się osamotnione w obliczu ataków i wybierają raczej blokowanie użytkownika, niż zgłaszanie sprawy. Cyberprzemoc jest traktowana jako prywatna sprawa, z którą sama kobieta musi sobie poradzić" - podało w komunikacie Amnesty International.

Badanie zostało przeprowadzone równolegle w Danii, Hiszpanii, Nowej Zelandii, Polsce, Szwecji, USA, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.

Najmniej kobiet przyznało się do doświadczenia cyberprzemocy we Włoszech (16 proc.), najwięcej w USA (33 proc.). We wszystkich krajach objętych badaniem respondentki zwracały uwagę na seksistowski czy mizoginiczny charakter cyberprzemocy (46 proc. przypadków).

Badanie zostało przeprowadzone przez firmę IPSOS MORI drogą online, na reprezentatywnej grupie 500 użytkowniczek internetu w wieku 18-55 lat. Zostało wykonane w lipcu 2017 roku równolegle w ośmiu państwach.

 

  Komentarze


  • Lukasz
   22 listopada 2017, 09:25

   Och nie!! To przeciez jest okropna wiadomosc. Kiedy rzad wezmie sie do roboty i zbanuje caly ten internet.

  • RozbujnikAlibaba
   22 listopada 2017, 09:35

   Przemoc internetowa ? Az strach sie bac, jedynym internetowym terrorysta jakiego znam to Tiger Bonzo ten od kobry. Ale z tego co wiem to on hakuje płyty główne i zmienia zdjęcia w tle na fb. Jak to wszystko śmierdzi feminizmem ...

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.08.2018
  GBP 4.795 złEUR 4.310 złUSD 3.737 złCHF 3.785 zł

  Sport


  Reklama