Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

New ticket for travel in dangerous conditions

New ticket for travel in dangerous conditions
Kierowcy zapłacą nawet 1 500 złotych kary za brudne auto. (Fot. Getty Images)
A new offense will soon appear in the ticket tariff, for which the driver will get a ticket. It is about penalties for carriers who do not keep vehicles in proper sanitary condition - the Polish daily 'Rzeczpospolita' reports.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"W czym rzecz? Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało zmiany w taryfikatorze mandatów. Wszystko to w związku z planowaną zmianą kodeksu wykroczeń. Chodzi o zmiany w art. 117 kw, który w paragrafie 2 przewiduje karę grzywny - do 1, 5 tys. zł - albo naganę dla przewoźników, którzy - zobowiązani do zapewnienia podróżnym odpowiednich warunków higieny - nie utrzymują środka transportu we właściwym stanie sanitarnym" - pisze "Rz".

Chodzi przede wszystkim o dezynfekcję miejsc, których często dotykają pasażerowie. Jak zastrzega MSWiA, przepis ten i nowa kara sa adresowane nie do prywatnych kierowców, tylko do przewoźników - taksówkarzy, kierowców busów czy innych przewozów. Ci pierwsi powinni zadbać o środek do dezynfekcji, maseczkę i rękawiczki na wypadek, kiedy będą musieli opuścić auto np. na stacji benzynowej.

Według gazety, takie wykroczenie, według nowych przepisów, zagrożone jest mandatem w wysokości 100 zł. "W przypadku odmowy przyjęcia mandatu za nieprzestrzeganie zasad sanitarnych policja ma prawo skierować wniosek o ukaranie do sanepidu. Ten ma prawo wystawić karę w wysokości od 5 tys. do 30 tys. zł" - wyjaśnia dziennik.

Nowa kara jest adresowana tylko do przewoźników, a nie prywatnych kierowców. (Fot. Getty Images)

"Jak bezpiecznie korzystać z taksówek i innych przewozów? Otóż wsiadając do auta, należy pamiętać o prostych zasadach, które pozwolą uniknąć zakażenia. Po pierwsze należy zdezynfekować ręce środkiem dezynfekującym zarówno przed, jak i po podróży taksówką. Ponadto, starajmy się unikać kontaktu z różnymi powierzchniami w taksówce – szybami, rączkami przy drzwiach itp." - czytamy.

"Pamiętajmy, że taksówkarz nie musi jeździć w maseczce, jeśli jego stanowisko pracy jest oddzielone od przestrzeni pasażerskiej, np. pleksą. Jeśli oddzielone nie jest, kierowca musi nałożyć maseczkę. Wiele firm świadczących usługi przewozu w związku z zarazą wdrożyło specjalne procedury. Przykłady? Nadzorowany jest każdy przejazd, by w przypadku konieczności błyskawicznie zidentyfikować zarówno pasażera, jak i kierowcę. Przed kursem możemy zostać zapytani, czy nie mamy gorączki. W przypadku wątpliwości kierowca może zaproponować bezdotykowy pomiar temperatury. Zalecane są rozliczenia bezdotykowe za pomocą karty lub poprzez aplikację" - przypomina "Rzeczpospolita".

Czytaj więcej:

USA: Na widok patroli "ludzie podrywają się z ręczników i udają, że ćwiczą"

Policja w UK zapowiada wzmożone kontrole celów podróży na drogach

Tłumy Brytyjczyków na plażach. Policji kończą się kartki na mandaty

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement