Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Nepal: Mount Everest is 86 cm higher

Nepal: Mount Everest is 86 cm higher
Ustalenie wysokości Mount Everest było dużym wyzwaniem, a poszczególne pomiary różniły się od siebie. Problematyczna była m.in. pokrywa śnieżna, której grubość różniła się od siebie w zależności od pory roku. (Fot. Getty Images)
The Nepal and Chinese authorities jointly announced the new height of Mount Everest at a virtual conference. The highest peak in the world is 86 cm higher and measures 8,848.86 m above sea level. After the 2015 Nepal earthquake, scientists predicted a change in the altitude of Chomolungma.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Aktualną wysokość Everestu ogłosił jednocześnie minister spraw zagranicznych Nepalu Pradeep Gyawali i jego chiński odpowiednik Wang Yi na telekonferencji transmitowanej z Katmandu i Pekinu.

W ubiegłym roku Nepal wysłał na Everest czteroosobową ekipę ze sprzętem pomiarowym. 23 maja 2019 roku szef ekspedycji Khim Lal Gautam i Rabin Karki wspięli się na szczyt, gdzie pracowali przez godzinę i 16 minut.

Gautam otarł się o śmierć, schodząc ze szczytu. "Ta bliskość śmierci przypomniała mi wagę pomiarów i odpowiedzialność za zebrane dane. Ryzykowaliśmy, zbierając te surowe dane po to, aby uzyskać precyzyjną wysokość Everestu" - przekazał tygodnikowi "Nepali Times".

Przetworzenie danych zajęło w nepalskim Departamencie Kartograficznym pół roku. Jak podaje dziennik "Republica" Nepal korzystał z własnych zasobów i technologii. Techników przeszkolili m.in. naukowcy z Nowej Zelandii, a wyprawę poprzedziła międzynarodowa konferencja specjalistów. Pomiarów dokonano w tradycyjny sposób oraz wykorzystując globalny system nawigacyjny (GNSS) razem z radarem do badań skały.

Chińska ekspedycja pomiarowa dotarła na szczyt rok po nepalskiej, podczas pandemii koronawirusa w maju 2020 roku. Oprócz wspinaczy do pomiarów wykorzystano także samolot.

"Wysokość Everestu cały czas się zmienia przez ruchy tektoniczne, których ostatnim przykładem jest trzęsienie ziemi w Gorkha (w północnym Nepalu) w 2015 roku" - wskazał "Nepali Times" Christopher Pearson z nowozelandzkiego Uniwersytetu Otago. "Skoro obecne pomiary były całkiem stare, trzeba je uaktualnić" - dodał.

Wysokość 8 848 m n.p.m. była powszechnie uznawana od 1955 roku, ale pierwszych pomiarów dokonał Urząd Kartograficzny Indii już w 1856 roku. Mierzono wysokość szczytu z dużej odległości, dlatego zaokrąglono wynik do pełnych 8 840 m n.p.m.

Na początku XIX wieku kartografowie podawali wysokość nawet 8 882 m, by w 1955 roku ustalić ją na 8848 m n.p.m. Kolejni specjaliści znacznie różnili się w pomiarach - w 1987 roku Włosi zmierzyli Everestowi 8 872 m, by pięć lat później obniżyć tę wysokość do 8846 m. W 1999 roku, według Amerykanów, szczyt miał 8 850 m, a w 2005 roku - zdaniem Chińskich naukowców - 8 844,43 m.

Najnowsze różnice w pomiarach wynikały m.in. z tego, czy mierzono wysokość samej skały, czy raczej szczytu z pokrywą śnieżną. W zależności od pogody i pory roku, pokrywa śnieżna może mieć nawet cztery metry grubości.

"Dobrze, że rządy Nepalu i Chin podały wspólnie wymiary Everestu. Niektóre chińskie media nazywały szczyt chińskim, co było nie do przyjęcia!" - przekazał przewodnik górski z Katmandu Bijay Lama, przypominając kontrowersyjny wpis w mediach społecznościowych publicznej chińskiej telewizji. "Z drugiej strony, wielu Nepalczyków nie wie, że przez szczyt przebiega granica" - dodaje.

Czytaj więcej:

Chiny zamykają dostęp na Mount Everest z powodu koronawirusa

Wznowiono loty widokowe wokół Everestu

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement