Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Negocjacje ws. Brexitu zmierzają ku załamaniu. "UK łamie prawo międzynarodowe"

Negocjacje ws. Brexitu zmierzają ku załamaniu. "UK łamie prawo międzynarodowe"
Szanse na porozumienie UE z UK maleją, a zostały już tylko 4 tygodnie... (Fot. Getty Images)
Rozmowy dotyczące dalszej współpracy UE z Wielką Brytanią po Brexicie stoją w obliczu całkowitego załamania się - informują brytyjskie media. Przedstawiciele Wspólnoty zaapelowali do Borisa Johnsona, aby przestał łamać międzynarodowe prawo albo przygotował się na konsekwencje Brexitu bez porozumienia.
Reklama
Reklama

Michel Barnier, główny negocjator z ramienia Brukseli, przekazał ambasadorom UE, że "rząd Wielkiej Brytanii wywołał nowy kryzys na zaledwie cztery tygodnie przed tym, gdy twardy Brexit zacznie obowiązywać po obu stronach kanału La Manche". 

"Kryzys" pojawił się po tym, gdy Downing Street zdecydowało się unieważnić ostatnią decyzję Izby Lordów i ponownie włączyć kontrowersyjne przepisy do swojej ustawy o rynku wewnętrznym (Internal Market Bill) - tej samej, o której sami ministrowie przyznali, że łamie prawo międzynarodowe.

Dodatkowym problemem jest zbliżający się Financial Bill, który również zawiera w sobie kontrowersyjną legislację służącą zastąpieniu ewentualnego porozumienia ws. Brexitu. UE ocenia tę ustawę jako "ostateczną prowokację".

Podczas regularnych spotkań z ambasadorami UE Barnier ostrzegł, że "podejście Wielkiej Brytanii powoduje całkowity spadek zaufania do niej".

Przemawiając publicznie wczoraj po południu, minister spraw zagranicznych Irlandii Simon Coveney powtórzył sugestie Barniera. "Drugi akt prawny celowo naruszający umowę o wystąpieniu i prawo międzynarodowe będzie traktowany jako sygnał, że Wielka Brytania nie chce porozumienia" - przekazał na antenie RTE. Dodał, że nie ma mowy o porozumieniu, jeśli brytyjski rząd nie okaże chociaż odrobiny dobrej woli. 

Michel Barnier podkreślił, że Wielka Brytania zachowuje się nieodpowiedzialnie i podważa zaufanie do niej. (Fot. Getty Images)

Zdaniem Barniera, "najbliższe dni będą decydujące". Media przypominają, że do 31 grudnia nie tylko należy wypracować porozumienie, ale musi być ono także zatwierdzone przez wszystkie państwa członkowskie.

Przemawiając w Westminster, rzecznik Borisa Johnsona potwierdził, że kiedy ustawa o rynku wewnętrznym powróci do Izby Gmin w przyszłym tygodniu, rząd ma zamiar przywrócić klauzule usunięte przez Izbę Lordów. Klauzule te umożliwiłyby Wielkiej Brytanii uchylenie protokołu dotyczącego Irlandii Północnej w sposób naruszający prawo międzynarodowe poprzez wprowadzenie zakazu nowych kontroli towarów przewożonych z Irlandii Północnej do Wielkiej Brytanii.

Podobnych klauzul oczekuje się również w ustawie finansowej, chociaż rzecznik odmówił potwierdzenia dokładniej daty pojawienia się ustawy. 

"Nasze stanowisko w sprawie klauzul pozostaje niezmienione" - przekazał rzecznik. "Wyjaśniliśmy, dlaczego potrzebujemy ich, aby zapewnić prawną siatkę bezpieczeństwa i chronić integralność rynku wewnętrznego Zjednoczonego Królestwa".

Czytaj więcej:

Brexit: Wielka Brytania podpisała z Japonią umowę o wolnym handlu

Johnson i von der Leyen: Pomiędzy Wielką Brytanią i UE nadal są znaczące różnice

Książę Karol: Stosunki z Niemcami są trwałe, niezależnie od Brexitu

Von der Leyen: Wciąż dużo pracy przed porozumieniem z Brytyjczykami

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama