Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Negocjacje ws. Brexitu wciąż bez postępu. Czy decyzje zapadną do końca roku?

Negocjacje ws. Brexitu wciąż bez postępu. Czy decyzje zapadną do końca roku?
Dyplomatyczne starania w celu uzyskania porozumienia to jedno, a rzeczywistość - drugie. Stosunki Wielkiej Brytanii z UE po Brexicie stoją wciąż pod dużym znakiem zapytania. (Fot. Getty Images)
UE nie pracuje nad scenariuszem na wypadek braku porozumienia z Wielką Brytanią - zapewnił szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Jego zdaniem, możliwe jest nadal osiągnięcie do grudnia odpowiedniego postępu, by przejść do drugiej fazy rozmów ws. Brexitu.
Reklama

"Słyszymy z Londynu, że rząd Wielkiej Brytanii przygotowuje się na scenariusz (na wypadek) braku porozumienia. Chciałbym powiedzieć bardzo wyraźnie, że UE nie pracuje nad takim scenariuszem" - podkreślił Tusk podczas wystąpienia na zgromadzaniu Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli.

Zapewnił, że UE negocjuje w dobrzej wierze i wciąż ma nadzieję, że tzw. wystarczający postęp będzie możliwy do grudnia. W poniedziałek w Brukseli rozpoczęła się ostatnia przed październikowym szczytem UE runda rozmów między przedstawicielami rządu w Londynie a Komisją Europejską. Szanse na to, że uda się przełamać impas ws. praw obywatelskich, rozliczenia finansowego i granicy między Irlandią a Irlandią Północną są jednak znikome.

Choć to Wielkiej Brytanii bardziej zależy na przejściu do drugiego etapu rozmów, które będą dotyczyły przyszłych stosunków z unijną "27", w tym relacji handlowych, to postawa władz w Londynie jest postrzegana jako istotna przeszkoda. Wielka Brytania nie chce się bowiem zgodzić na stawiane przez UE warunki dotyczące rozliczenia finansowego i zapewnienia praw obywateli unijnych mieszkających na Wyspach.

Ze słów Tuska wynika, że nie ma on już złudzeń i jedyną możliwością, żeby przywódcy unijni mogli dać zielone światło dla przejścia do drugiej fazy rozmów jest przeniesienie tej decyzji na grudniowy szczyt UE. Szef Rady Europejskiej nie wyklucza jednak, że i wówczas może się okazać, że nie będzie szans na postęp.

"Jeśli okaże się, że rozmowy dalej toczą się wolno i nie osiągnięto wystarczającego postępu, wówczas razem z naszymi brytyjskimi przyjaciółmi będziemy musieli zastanowić się, dokąd zmierzamy" - oświadczył Tusk.

Jak podkreślał, kampania przed referendum w Wielkiej Brytanii była pełna fałszywych argumentów i niedopuszczalnych uogólnień. "Ale wielkim błędem byłoby interpretowanie negatywnego wyniku (tego głosowania) wyłącznie jako symptomu brytyjskiej odmienności i eurosceptycyzmu, ponieważ w całej Europie, nawet umiarkowani wyborcy pytali: Czy Unia Europejska jest odpowiedzią na problemy braku stabilności i bezpieczeństwa, czy też przeszkodą na drodze?" - mówił Tusk.

W poniedziałek między Brukselą i Londynem odbywał się słowny ping-pong ws. tego, kto ma zrobić teraz krok w rokowaniach. "Piłka jest teraz po stronie UE" - oświadczyła brytyjska premier Theresa May w związku z rozpoczęciem kolejnej, piątej rundy rozmów o Brexicie. "Piłka jest jak najbardziej po stronie Wielkiej Brytanii" - odpowiadał jej rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas.

W obliczu przedłużającego się impasu i coraz silniejszej pozycji zwolenników twardego Brexitu w partii brytyjskich konserwatystów, coraz częściej brane jest pod uwagę, że Wielka Brytania może opuścić Unię Europejską 29 marca 2019 r. bez zawarcia umów, które regulowałyby warunki Brexitu i kształt przyszłych stosunków. Z perspektywy gospodarczej oznaczać by to mogło powrót do stosowania taryf celnych zgodnych ze standardami Światowej Organizacji Handlu (WTO). Byłby to poważny cios dla unijnych eksporterów, ale jeszcze poważniejszy dla firm brytyjskich.

 

  Komentarze


  • Ja
   11 października 2017, 09:36

   Europejczycy Czekamy na mondre wypowiedzi
   Brytoli ☺

  • Czytelnik
   11 października 2017, 10:18

   Chyba zapominasz kto komu kible czyści

  • Twòj Pan
   11 października 2017, 10:49

   To celowe granie rzādu brytyjskiego brexitu nie będzie to strzał we własne kolano I to kolano zdrowe bo na jedno kulejā I do tego jeszcze chorzy na łeb . Wyborcy zostali oszukani propagandā ruskigo agenta nigela I teraz jest problem jak odkręcić całā operacje . Standardowe cła na produkty rolne zgodne z world trade organisation to od 20%do 40% nadejdzie głòd jak w afryce funt zejdzie poniżej euro to się tubylcy wybudzā z imperialnego snu . Witaj trzeci świecie a kalejdoskop się kręci

  • THC
   11 października 2017, 10:50

   Najwazniejsze, zeby byla kontrola granic i system punktowy po 2019 roku.

  • Europejczyk
   11 października 2017, 10:50

   Czytelnik ty nie tylko kible czyscisz ale dupe lizesz angolom

  • Twòj Pan
   11 października 2017, 10:51

   Czytelniku Ty jesteś hydraulikiem czy sprzātaczem ?

  • Ja
   11 października 2017, 11:11

   Czytelnik brytolu czy aby na pewbo wiesz gdzie zona pracuje i dorastajace dziec8 zaxzynajace kariere aby tam gdzie ci na prawde mowia moze czas zamknac buzie i pomyslec nad soboba bido z polski z nalepka made in grate britan

  • TheRealityOfModernTimes
   11 października 2017, 11:42

   Oni wyjda z UE, oni czuja ze starszy brat o imieniu USA, bedzie robil takie WIELKIE interesy z nimi ze Europa pozazdrosci genetycznie modyfikowanej zywnosci, sprywatyzowanej sluzby zdrowia, przemodelowaniu sluzby zdrowia na model amerykanski, wspaniale wielkie amerykanskie czolgi i samoloty beda tez godne pozazdroszczenia ale najbardziej Europa zakipi jak USA - UK - Chiny podpisza pakt handlowy ktory pomoze piatej najwiekszej gospodarce swiata odrodzic sie jako Nowe Imperium Brytjskie.

  • Xxx
   11 października 2017, 11:45

   THC jak tam Twoja ortografia hahaha ???
   Nasz Ty zapracowany Brytolu :))))
   Po polsku pisać nie umiesz a co dopiero po angielsku.
   Nigdy na naukę za późno nie jest.
   Tak po zawodówce to wstyd chyba ?? hahaha
   Spakowany do plastyka hahaha ?
   W specjalna torbę w linię hahaha
   Żal takich ludzi,jak rodzina ich nie chce.
   I jeszcze do tego swojej rodziny nie mają.
   Nie poddawaj się hahaha
   Może kiedyś Ci zesztywnieje hahahaha

  • THC
   11 października 2017, 12:06

   No wlasnie wiadomo ze , czytelnik czysci im kible

  • Grzegorz rozwadowski
   11 października 2017, 21:24

   spojrzalem na zdjecie z tuskiem i stwierdzilem,ze helm niemiecki by mu 100procentach pasowal

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.07.2018
  GBP 4.828 złEUR 4.304 złUSD 3.703 złCHF 3.694 zł

  Sport


  Reklama