Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Naukowiec: "Piwo było podstawą XVI-wiecznej diety"

Naukowiec:
Piwo było ważnym składnikiem diety w przeszłości - takim samym jak choćby chleb. (Fot. Thinkstock)
Piwo było w dawnej Irlandii taką samą podstawą diety jak dzisiaj chleb - stwierdziła naukowiec z Anglia Ruskin Univeristy. W XVI w. niektórzy pracownicy otrzymywali w ramach zapłaty nawet 14 kufli tego trunku.
Reklama

Do niezwykłych wniosków doszła dr Susan Flavin, wykładowca wczesnej historii nowożytnej, po przeanalizowaniu zapisów rachunków gospodarstw domowych, koszarów i portów. Jej zdaniem, piwo było postrzegane jako ważne źródło kalorii oraz składników odżywczych. Spożywano je w ogromnych ilościach.

“Zapiski ze stycznia 1565 wykazują, że kamieniarze zatrudnieni w kamieniołomie na terenie Clontarf pod Dublinem otrzymywali dziennie 14 kufli napoju. Według dokumentów z dublińskiego zamku, obsługa piła w 1590 roku 264 tys. szklanic, co się przekłada na 8 dziennie. Podobne zwyczaje panowały wówczas w Anglii” - donosi “Irish Independent”.

Według naukowca, piwo w XVI wieku było o wiele bardziej odżywcze - jeden kufel dostarczał 400-500 kalorii w porównaniu do 180-200 dzisiaj. Trunek zawierał więcej owsa, ze względu na to, że jęczmień trudno było wyhodować w lokalnym wilgotnym klimacie. Zawierał również wysoką zawartość alkoholu.

“Ludzie myślą, że domowe piwo w tamtym okresie miało niewielką zawartość alkoholu. Naprawdę było inaczej - większość ówczesnych trunków miała moc od 7% do 10%" - informuje naukowiec.

W proces warzenia trunku zaangażowane były kobiety. Same również chętnie go pijały.

“Domowy wyrób piwa był zajęciem przeznaczonym dla kobiet. Często siadywały one z dziećmi i robotnikami po skończonym dniu pracy, by wspólnie pić” - tłumaczy dr Flavin.

Swoje odkrycia wykładowczyni przedstawiła podczas seminarium organizowanym przez University of London. Specjalistka dodała, że w kolejnej fazie badań ma nadzieję odtworzyć XVI-wieczne piwa z oryginalnych receptur i zbadać ich wartości odżywcze.

Zawartość owsa ma nadawać napojowi bardziej gorzki smak oraz kremową, gęstą konsystencję.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.09.2018
  GBP 4.837 złEUR 4.303 złUSD 3.682 złCHF 3.833 zł

  Sport


  Reklama