Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Naukowcy ostrzegają: Niektórym regionom Anglii znów grozi susza

Naukowcy ostrzegają: Niektórym regionom Anglii znów grozi susza
Suche warunki pogodowe w lutym uwydatniły "potrzebę zachowania czujności", zwłaszcza na obszarach, które nie odzyskały równowagi po zeszłorocznej suszy. Na zdj. zbiornik wodny Bough Beech w Kent latem 2022 r. (Fot. BEN STANSALL/AFP via Getty Images)
W tym tygodniu możemy doświadczać opadów deszczu, ale eksperci ostrzegają, że niektóre regiony Anglii potrzebują znacznych opadów, by zrekompensować nadzwyczaj suchą zimę - czytamy w serwisie BBC.
Reklama
Reklama

Według danych brytyjskiego Centrum Ekologii i Hydrologii (UK Centre for Ecology and Hydrology - UKCEH), rzeki w niektórych regionach Anglii i Walii odnotowały w lutym najniższy poziom od lat.

Według Met Office Anglia ma za sobą najbardziej suchy luty od 30 lat.

Rzeki i zbiorniki, które są źródłem wody pitnej i zasilają uprawy, są uzależnione od zimowych opadów, by mogły uzupełnić swoje zasoby przed wiosną. Bez "intensywnych, długotrwałych opadów" w nadchodzących miesiącach, południowo-zachodnia Anglia i Wschodnia Anglia są zagrożone suszą - wyjaśnia UKCEH.

Stan suszy ogłoszony w Anglii i Walii latem ubiegłego roku, doprowadził do zakazu używania węży ogrodowych, utraty plonów przez rolników i śmierci niektórych dzikich zwierząt.

Deszczu w lutym brakowało również w Walii i Irlandii Północnej, przy czym w Walii odnotowano zaledwie 22% średniej dla tego miesiąca. Spowodowało to spadek poziomu wody w zbiornikach i w wodach gruntowych, które dostarczają wodę pitną milionom ludzi. W Walii poziom zbiorników wodnych był w lutym najniższy od 1996 roku.

Poziom przepływu wód w rzekach w dużej części Wielkiej Brytanii był poniżej średniej. Trent w Midlands, Erch w północnej Walii i Warleggan w Kornwalii pobiły dotychczasowe rekordy najniższego poziomu wód w lutym.

Niskie poziomy rzek są poważnym zagrożeniem dla dzikiej przyrody, ponieważ przyczyniają się do zagęszczania zanieczyszczeń, obniżają poziom tlenu i mogą wpływać na strukturę rozrodu ryb, wyjaśnia Joan Edwards, dyrektor ds. polityki w The Wildlife Trusts.

Susza stwarza również poważne problemy dla rolnictwa. Niski poziom rzek sprawił, że wielu rolników było zmuszonych do ograniczenia planów sadzenia warzyw nawet o około jedną piątą. W roku, w którym ceny energii potroiły koszty upraw, presja jest jeszcze większa. Jeśli rolnicy nadal będą musieli zmniejszyć swoje uprawy, może to wpłynąć na dostawy żywności jesienią.

W pozostałej części Europy obowiązują ostrzeżenia o stanie suszy, w tym we Francji i Hiszpanii, co może dodatkowo wpłynąć na dostawy pomidorów i sałaty.

Naukowa analiza zjawiska suszy występującego w Europie Północnej w 2022 roku sugerowała, że zmiany klimatyczne przyczyniły się do wzrostu prawdopodobieństwa zaistnienia takich właśnie warunków pogodowych.

W zeszłym miesiącu szef Krajowego Zespołu ds. Suszy, John Leyland, ostrzegł, że tego lata Anglię od suszy dzieli tylko pojedynczy okres braku opadów.

Tymczasem według prognozy Met Office na trzy najbliższe miesiące, szanse na suchą wiosnę są znacznie wyższe niż zwykle.

Czytaj więcej:

Met Office prognozuje, że rok 2023 będzie cieplejszy niż 2022

Bezpieczeństwo wodne wciąż priorytetem w UK. Anglia stoi w obliczu kolejnego zagrożenia suszą

Rekordowa susza we Francji. Władze ogłaszają stan wyjątkowy

Horrendalne ceny warzyw i owoców w Europie

Susze w Europie coraz intensywniejsze

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama