Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Naukowcy: Picie kawy poprawia pracę zespołową

Naukowcy: Picie kawy poprawia pracę zespołową
Wspólne delektowanie się kawą łączy ludzi... (Fot. Thinkstock)
Picie kawy przyczynia się do lepszej pracy w zespole - ogłosili naukowcy z Ohio State University. Co więcej, kofeina sprawia, że mamy wyższą samoocenę.
Reklama

Do konkluzji naukowcy doszli po przebadaniu 72 studentów, z których połowie polecono wypicie kubka kawy na początku eksperymentu, a reszcie na końcu. Osoby te zostały z kolei podzielone na mniejsze grupy i poproszone o przeprowadzenie dyskusji na kontrowersyjne tematy, takie jak nierówność społeczna. Po kwadransie uczestnicy zostali poproszeni o ocenę, jak wypadli w konwersacji oni sami i ich koledzy.

"Okazało się, że ci, którzy wypili kawę przed eksperymentem, ocenili siebie i innych wyżej niż ci, którzy nie przyjęli dawki kofeiny. W drugie badanie zaangażowano 61 studentów, z których wszyscy wypili na początku kawę, lecz połowa z nich otrzymała napój bezkofeinowy. Tym razem osoby, które wypiły zwyczajną kawę, oceniły swoje starania pozytywniej niż pozostali” - relacjonuje "Metro”.

Autorzy badań doszli do wniosku, iż kawa wpływa na pobudzenie uwagi. Ci, którzy przyjęli kofeinę, dodatkowo trzymali się bardziej tematu dyskusji od pozostałych.

"Podejrzewamy, że gdy ludzie są bardziej ożywieni, widzą siebie i innych członków grupy jako wnoszących więcej do pracy zespołowej, a to daje im pozytywne podejście” - podsumował Amit Singh, współautor badań.

 
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.09.2019
  GBP 4.888 złEUR 4.341 złUSD 3.941 złCHF 3.965 zł

  Sport


  Reklama