Menu

Naukowcy: Picie kawy poprawia pracę zespołową

Naukowcy: Picie kawy poprawia pracę zespołową
Wspólne delektowanie się kawą łączy ludzi... (Fot. Thinkstock)
Picie kawy przyczynia się do lepszej pracy w zespole - ogłosili naukowcy z Ohio State University. Co więcej, kofeina sprawia, że mamy wyższą samoocenę.
Reklama

Do konkluzji naukowcy doszli po przebadaniu 72 studentów, z których połowie polecono wypicie kubka kawy na początku eksperymentu, a reszcie na końcu. Osoby te zostały z kolei podzielone na mniejsze grupy i poproszone o przeprowadzenie dyskusji na kontrowersyjne tematy, takie jak nierówność społeczna. Po kwadransie uczestnicy zostali poproszeni o ocenę, jak wypadli w konwersacji oni sami i ich koledzy.

"Okazało się, że ci, którzy wypili kawę przed eksperymentem, ocenili siebie i innych wyżej niż ci, którzy nie przyjęli dawki kofeiny. W drugie badanie zaangażowano 61 studentów, z których wszyscy wypili na początku kawę, lecz połowa z nich otrzymała napój bezkofeinowy. Tym razem osoby, które wypiły zwyczajną kawę, oceniły swoje starania pozytywniej niż pozostali” - relacjonuje "Metro”.

Autorzy badań doszli do wniosku, iż kawa wpływa na pobudzenie uwagi. Ci, którzy przyjęli kofeinę, dodatkowo trzymali się bardziej tematu dyskusji od pozostałych.

"Podejrzewamy, że gdy ludzie są bardziej ożywieni, widzą siebie i innych członków grupy jako wnoszących więcej do pracy zespołowej, a to daje im pozytywne podejście” - podsumował Amit Singh, współautor badań.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 01.06.2020
  GBP 4.922 złEUR 4.420 złUSD 3.968 złCHF 4.140 zł

  Sport


  Sport

  Reklama