Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Naukowcy: Do 2020 r. wzrost temperatury o 2 st. w 13 miastach

Naukowcy: Do 2020 r. wzrost temperatury o 2 st. w 13 miastach
W Helsinkach (na zdj.) średnia temperatura powietrza wzrośnie do 2020 roku o 2,5 st. C. (Fot. Thinkstock)
Trzynaście miast na całym świecie ma odnotować podwyższenie temperatury o ponad dwa stopnie w ciągu najbliższej dekady - wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez instytut badawczy Urban Climate Change Research Network.
Reklama

Według raportu opublikowanego przez instytut badawczy amerykańskiego uniwersytetu Columbia, z ponad 100 miast objętych badaniem największy relatywny skok temperatur grozi Moskwie, stolicy Rosji.

"To alarmujące" - stwierdził jeden z edytorów William Solecki w rozmowie z Thomson Reuters Foundation, tuż po szczycie klimatycznym organizowanym przez ONZ w kanadyjskim mieście Edmonton.

Wśród krajów, które mogą się spodziewać największych zmian temperatur, są stolica Finlandii Helsinki - aż 2,5 st. oraz Ottawa w Kanadzie i Trondheim w Norwegii - po 2,3 st.

Prognozy mają również wyznaczone dolne limity. Szacuje się np., że w Moskwie wzrost temperatury wyniesie co najmniej 1,1 st.

Badanie ma być źródłem "podstawowej wiedzy" dla miast, które starają się zapanować nad skutkami globalnego ocieplenia - zaznaczyła edytorka reportu oraz badaczka NASA Cynthia Rosenzweig.

Około połowa populacji światowej zamieszkuje tereny miejskie. ONZ przewiduje, że do roku 2050 ich odsetek wzrośnie do 66 proc.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2018
  GBP 4.841 złEUR 4.291 złUSD 3.670 złCHF 3.799 zł

  Sport


  Reklama