Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Nauczanie polskiego wpisane do strategii rozwoju irlandzkiej oświaty

Nauczanie polskiego wpisane do strategii rozwoju irlandzkiej oświaty
Irlandzkie dzieci będą uczyć się polskiego? (Fot. Thinkstock)
Nauczanie języka polskiego w wybranych irlandzkich szkołach średnich zostało wpisane do 10-letniej strategii edukacyjnej w Irlandii. W ten sposób uwieńczono starania polskiego rządu, a także organizacji polonijnych na Wyspie.
Reklama
Reklama

Wczoraj irlandzkie Ministerstwo Edukacji zaprezentowało rządową strategię nauczania języków obcych (Strategy for Foreign Languages in Education 2017-2026). Jej celem jest nie tylko radykalne podniesienie jakości nauczania języków obcych w Irlandii, ale zarazem m.in. wprowadzenie nauczania języka polskiego jako języka dziedziczonego w szkołach średnich (junior & senior cycle) oraz sprzyja zatrudnianiu w szkołach nauczycieli języka polskiego.

Za zatwierdzonymi właśnie rozwiązaniami od lat aktywnie lobbowały Forum Polonia oraz jej organizacja partnerska – Polish-Irish Educational Association.

“Pomimo że większość irlandzkich uczniów uczy się w szkole języków obcych, to według badań są oni daleko w tyle za rówieśnikami z innych europejskich krajów. Obecnie tylko 20% Irlandczyków zna jeden język obcy, podczas gdy średnia europejska wynosi 35%. Co więcej, w szkołach na Wyspie dominuje francuski – ponad połowa uczniów wybiera go jako język obcy na maturze. Dla porównania niemiecki zdaje 13%, hiszpański 11%, a włoski 1%” - donosi dziennik “Irish Times”.

W strategii wzięto pod uwagę nadchodzący Brexit. Minister Richard Bruton podkreślił, że wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będzie oznaczało, iż nauka języków obcych “dla wielu przestanie być luksusem, a stanie się przede wszystkim koniecznością”.

“Brexit i rosnące znaczenie krajów nieanglojęzycznych na świecie oznacza, że państwa takie jak Irlandia, będą musiały postawić na naukę języków, by odnaleźć się w nowoczesnym świecie” - podkreślił.

Do najważniejszych celów strategii należą:

  • Zbadanie zalet wprowadzenia dodatkowych punktów na maturze dla uczniów planujących studiowane języków obcych
  • Zwiększenie o 25% liczby szkół średnich oferujących co najmniej 2 języki obce
  • Zwiększenie o 25% liczby uczniów zdających 2 języki obce na egzaminach Junior Cert i Leaving Cert
  • Utworzenie zespołu mobilnych nauczycieli języków mniejszości narodowych – jak na przykład polskiego, którzy mogliby przemieszczać się między szkołami
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama