Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Nauczanie polskiego wpisane do strategii rozwoju irlandzkiej oświaty

Nauczanie polskiego wpisane do strategii rozwoju irlandzkiej oświaty
Irlandzkie dzieci będą uczyć się polskiego? (Fot. Thinkstock)
Nauczanie języka polskiego w wybranych irlandzkich szkołach średnich zostało wpisane do 10-letniej strategii edukacyjnej w Irlandii. W ten sposób uwieńczono starania polskiego rządu, a także organizacji polonijnych na Wyspie.
Reklama

Wczoraj irlandzkie Ministerstwo Edukacji zaprezentowało rządową strategię nauczania języków obcych (Strategy for Foreign Languages in Education 2017-2026). Jej celem jest nie tylko radykalne podniesienie jakości nauczania języków obcych w Irlandii, ale zarazem m.in. wprowadzenie nauczania języka polskiego jako języka dziedziczonego w szkołach średnich (junior & senior cycle) oraz sprzyja zatrudnianiu w szkołach nauczycieli języka polskiego.

Za zatwierdzonymi właśnie rozwiązaniami od lat aktywnie lobbowały Forum Polonia oraz jej organizacja partnerska – Polish-Irish Educational Association.

“Pomimo że większość irlandzkich uczniów uczy się w szkole języków obcych, to według badań są oni daleko w tyle za rówieśnikami z innych europejskich krajów. Obecnie tylko 20% Irlandczyków zna jeden język obcy, podczas gdy średnia europejska wynosi 35%. Co więcej, w szkołach na Wyspie dominuje francuski – ponad połowa uczniów wybiera go jako język obcy na maturze. Dla porównania niemiecki zdaje 13%, hiszpański 11%, a włoski 1%” - donosi dziennik “Irish Times”.

W strategii wzięto pod uwagę nadchodzący Brexit. Minister Richard Bruton podkreślił, że wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będzie oznaczało, iż nauka języków obcych “dla wielu przestanie być luksusem, a stanie się przede wszystkim koniecznością”.

“Brexit i rosnące znaczenie krajów nieanglojęzycznych na świecie oznacza, że państwa takie jak Irlandia, będą musiały postawić na naukę języków, by odnaleźć się w nowoczesnym świecie” - podkreślił.

Do najważniejszych celów strategii należą:

 • Zbadanie zalet wprowadzenia dodatkowych punktów na maturze dla uczniów planujących studiowane języków obcych
 • Zwiększenie o 25% liczby szkół średnich oferujących co najmniej 2 języki obce
 • Zwiększenie o 25% liczby uczniów zdających 2 języki obce na egzaminach Junior Cert i Leaving Cert
 • Utworzenie zespołu mobilnych nauczycieli języków mniejszości narodowych – jak na przykład polskiego, którzy mogliby przemieszczać się między szkołami
 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.08.2018
  GBP 4.795 złEUR 4.310 złUSD 3.737 złCHF 3.785 zł

  Sport


  Reklama