Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Natural History Museum w Londynie chce wykopać gigantyczne dinozaury

Natural History Museum w Londynie chce wykopać gigantyczne dinozaury
Wielu turystów odwiedza londyńskie muzeum w celu zobaczenia imponujących szkieletów dinozaurów. (Fot. Getty Images)
Muzeum Historii Naturalnej w Londynie rozpoczyna swoją wielką wykopaliskową misję w nadziei na odkrycie nowych dinozaurów z epoki jurajskiej - informuje 'The Guardian'.
Reklama

Londyńscy archeolodzy zamierzają w tym celu przekopać jedną milę kwadratową (260 ha) ziemi w skarbnicy skamielin w amerykańskim stanie Wyoming. W projekt "Mission Jurassic" zaangażowani są też naukowcy z USA i Holandii, a prace rozpoczną się tego lata.

Podczas wcześniejszych wykopalisk odkryto już kości dwóch gigantycznych dinozaurów. (Fot. Getty Images)

Podczas wcześniejszych wykopalisk odkryto już kości dwóch gigantycznych dinozaurów, które prawdopodobnie należą do 24-metrowego brachiozaurusa i 30-metrowego diplodokusa.

Z kolei w ciągu ostatnich dwóch lat wstępnych badań terenowych zebrano prawie 600 skamieniałych kości, ważących prawie 5,4 tony - chociaż, jak zaznaczają archeolodzy, zbadano tylko ułamek tego miejsca. Region w Wyoming, nazywany "Jurajską Milą", jest bogaty w jurajskie skamieniałości dinozaurów, ryb i roślin, które liczą nawet 150 milionów lat.

"Jednym z powodów, dla których jest to tak ekscytujące, to fakt, że region ten został znacznie mniej zbadany pod kątem skamieniałości niż inne obszary w USA. Istnieje wiele przesłanek wskazujących na to, że znajdują się tam kości różnych dinozaurów" - zauważa w rozmowie z "The Guardian" prof. Paul Barrett z Natural History Museum w Londynie.

Całkowite wydobycie dużej skamieniałości dinozaura - np. brachiozaurusa - prawdopodobnie potrwa kilka lat.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.10.2019
  GBP 4.900 złEUR 4.297 złUSD 3.896 złCHF 3.910 zł

  Sport


  Reklama