Menu

Nastolatki w UK "każdego dnia" boją się seksualnego nękania

Nastolatki w UK "każdego dnia" boją się seksualnego nękania
Niedawno organizacja Fawcett Society wezwała brytyjską policję do karania postaw mizoginistycznych. (Fot. Getty Images)
Więcej niż co 10. brytyjska nastolatka obawia się molestowania seksualnego każdego dnia - wynika z badania ActionAid, w którym uczestniczyło 2 560 młodych ludzi w wieku 14-21 lat z Wielkiej Brytanii, Indii, Brazylii i Kenii.
Reklama

W sondażu aż trzy czwarte kobiet przyznało się do tego, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy były narażone na negatywne lub obraźliwe postawy, a 65 procent dziewcząt doświadczyło w tym czasie jakiejś formy molestowania seksualnego. 

Spośród najmłodszych dziewcząt, z którymi przeprowadzono ankietę w Wielkiej Brytanii (w wieku 14-16 lat), 12 procent stwierdziło, że obawia się seksualnego nękania "każdego dnia".

Na Wyspach prawie dwie trzecie dziewcząt i chłopców w wieku 14-16 lat było świadkami mizoginistycznych zachowań, takich jak negatywne komentarze na temat kobiecego wyglądu lub seksualnych żartów pod adresem dziewcząt. Ich autorami były osoby z najbliższego otoczenia - rodzina, przyjaciele, a nawet nauczyciele.

Jedna piąta ankietowanych młodych ludzi (w sumie 523 uczestników z czterech krajów) twierdzi, że widziała, słyszała lub czytała o celebrytach lub innych znanych osobach, przedstawiających dziewczęta i kobiety w sposób negatywny lub obraźliwy. Zdaniem ankietowanych w Wielkiej Brytanii, osoby, które najczęściej zachowywały się w ten sposób, to amerykański prezydent Donald Trump (18 proc. głosów) i brytyjski prezenter telewizyjny Piers Morgan (6 proc.). 

"Te badania rzucają niepokojące światło na to, ilu młodych ludzi doświadcza dyskryminacji seksualnej i nękania. Dzieje się tak z powodu głęboko zakorzenionych przekonań, że kobiety i dziewczęta są warte mniej, a ich ciała są po to, aby je wykorzystać i kontrolować" - podkreśla Girish Menon, dyrektor generalny ActionAid, cytowany przez "Metro".

Niedawno organizacja Fawcett Society wezwała brytyjską policję do karania postaw mizoginistycznych. "Sytuacja, w której ktoś okazuje uprzedzenie, pogardę lub niechęć wobec kobiet, jest poważnym źródłem przemocy. Zjawisko mizoginii jest tak powszechne, że go nie dostrzegamy, odrzucamy i trywializujemy. Nazywając je przestępstwem z nienawiści, podejmiemy ten pierwszy ważny krok" - zaapelowano.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 27.05.2020
  GBP 4.983 złEUR 4.438 złUSD 4.050 złCHF 4.171 zł

  Sport


  Sport

  Reklama