Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Następca May będzie wybrany najpóźniej w połowie lipca

Następca May będzie wybrany najpóźniej w połowie lipca
Kandydaci na stanowisko premiera (od lewej): Boris Johnson, Jeremy Hunt, Michael Gove i Sajid Javid. (Fot. Getty Images)
Rządząca Partia Konserwatywna przedstawiła wczoraj harmonogram wyboru następcy Theresy May na stanowisku przywódcy ugrupowania oraz premiera Wielkiej Brytanii. Według planów, proces powinien skończyć się najpóźniej w połowie lipca.
Reklama

Plany te ogłoszono zaledwie kilka godzin po złożonej przez May zapowiedzi, że 7 czerwca ustąpi ze stanowiska szefowej Partii Konserwatywnej, co uruchomi proces wyboru jej następcy.

W oświadczeniu podpisanym przez przewodniczącego partii (odpowiednik sekretarza generalnego) Brandona Lewisa i jego zastępców zaznaczono, że proces zgłaszania kandydatur powinien zostać zamknięty w tygodniu rozpoczynającym się 10 czerwca.

Następnie posłowie Partii Konserwatywnej przeprowadzą serię głosowań, w wyniku których lista chętnych do objęcia stanowiska zostanie zawężona do dwóch osób.

"Mamy nadzieję, że ten proces zostanie zakończony z końcem czerwca, co pozwoli na przeprowadzenie serii spotkań wyborczych na terenie Wielkiej Brytanii, aby członkowie (partii) mogli spotkać i odpytać kandydatów, a następnie oddać głos w takim terminie, aby wynik mógł być ogłoszony przed letnią przerwą w obradach parlamentu" - napisano.

Kto wkrótce zamieszka na Downing Street 10? (Fot. Getty Images)

Zwyczajowo Izba Gmin zawiesza obrady przed wakacjami w drugiej połowie lipca. Prawo głosu będzie miało ok. 125 tys. zarejestrowanych członków partii.

Wstępny sondaż przeprowadzony przez ośrodek badawczy YouGov pokazuje, że zdecydowanie największe poparcie ma były minister spraw zagranicznych Boris Johnson (39 proc.), który wyprzedza byłego ministra ds. Brexitu Dominica Raaba (13 proc.) oraz ministra środowiska Michaela Gove'a i ministra spraw wewnętrznych Sajida Javida (po 9 proc.).

"Mamy pełną świadomość tego, że torysi wybierają nie tylko osobę, która jest najlepszym kandydatem na stanowisko lidera naszej partii, ale także kolejnego premiera Zjednoczonego Królestwa. To poważna odpowiedzialność, zwłaszcza w tak ważnym momencie dla naszego narodu" - podkreślono w komunikacie, zapowiadając, że wydarzenia z udziałem głównych kandydatów będą w efekcie otwarte także dla osób, które nie były dotychczas zarejestrowanymi sympatykami partii rządzącej.

Przedstawiciele władz Partii Konserwatywnej złożyli wyrazy uznania dla odchodzącej premier, dziękując jej za "lata służby dla naszej partii i narodu, nie tylko w roli szefowej rządu, ale także w poprzednich dekadach" i przypominając m.in. jej karierę jako samorządowca i minister spraw wewnętrznych w rządzie Davida Camerona.

Jak podkreślono, May "zawsze wykazywała się wielkim poświęceniem, odwagą i nieustępliwością", a także "ucieleśnia najlepsze cechy osoby pełniącej służbę publiczną".

Ogłaszając swoją rezygnację, ustępująca premier przyznała: "To jest i zawsze będzie źródłem głębokiego żalu, że nie byłam w stanie zrealizować Brexitu".

Jak jednak wskazała, po trzykrotnym odrzuceniu proponowanego przez nią porozumienia w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej stało się dla niej jasne, że "w najlepszym interesie tego kraju" leży zmiana na stanowisku premiera.

 

  Komentarze


  • Leon
   25 maja, 13:09

   I chwala Bogu babcia May powinna szukac pracy gdzies u farmera bo na kazdej posadzie narobila gnoju !!!

  • Xxxx
   25 maja, 21:28

   Nie pasuje Wam May, to zobaczymy kto będzie następcą jej.Bo Ona przynajmniej gwarantowała nierobom pobyt tutaj,a ktoś inny nie musi .Sami wyjedziecie.A pierwsi ci ktòrzy plują tu jadem.A Borys ma największe poparcie na tą chwilę :))

  • Maro
   25 maja, 23:46

   ak to dobrze ze mam na to wy**bane jestem juz w innym krajju EU i tam nawet 3s nie ma nic o brexshicie..., ludzie tam jest zachod a tu tez ale dziki zachod , spadajcie jak mozecie i placcie podatkow tym darmozjadom.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.08.2019
  GBP 4.771 złEUR 4.354 złUSD 3.928 złCHF 4.009 zł

  Sport


  Reklama