Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Narodowa kampania przeciwko Brexitowi: Czy będzie drugie referendum?

Narodowa kampania przeciwko Brexitowi: Czy będzie drugie referendum?
Czy jest jeszcze szansa na drugie referendum w sprawie Brexitu?... (Fot. Getty Images)
Posłowie, celebryci i liderzy biznesu w całym kraju rozpoczęli dzisiaj kampanię wzywającą do publicznego głosowania nad ostatnią umową między Wielką Brytanią a Unią Europejską w sprawie Brexitu. Akcja pod nazwą 'People's Vote' popierana jest m.in. przez popularnego aktora, sir Patricka Stewarta, znanego z serialu 'Star Trek'.
Reklama

Kampania ma na celu zjednoczenie wszystkich grup i środowisk przeciwnych wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Zdaniem Patricka Stewarta, który aktywnie wspiera akcję, "jeśli ludzie zagłosują za odrzuceniem umowy o wyjściu, Wielka Brytania po prostu zostanie" w UE - donosi BBC.

W wywiadzie dla BBC aktor zauważył, że "warunki" Brexitu były "zupełnie niepodobne" do tych, które zostały zaprezentowane w trakcie przygotowań do referendum w 2016 roku.

"Kampania argumentowałaby, że to właśnie opinia publiczna, a nie posłowie, powinna uzyskać ostateczny głos w sprawie Brexitu" - podkreślił Stewart.

W odpowiedzi na ten pomysł minister spraw zagranicznych Boris Johnson stwierdził, że głosowanie obywateli już się odbyło: "Głosowali ze znaczną większością głosów, aby opuścić UE, a teraz próbujemy wywiązać się z tego mandatu".

"Myślę, że osiągniemy świetny wynik i będziemy mogli mieć nie tylko dobrą umowę o wolnym handlu z naszymi przyjaciółmi i partnerami na kontynencie, ale także będziemy mogli odważnie zająć się obszarami, które być może zaniedbaliśmy w ciągu ostatnich pięciu lat" - dodał Johnson.

Zarówno konserwatyści, jak i Partia Pracy wykluczyli organizację drugiego referendum.

Wielka Brytania głosowała za opuszczeniem UE (51,9% na TAK, 48,1% na NIE) w czerwcu 2016 r. i formalnie przestanie być członkiem UE w marcu 2019 r. - dokładnie za 347 dni.

Obie strony mają nadzieję, że do października br. dojdą do porozumienia, które zostanie ratyfikowane przez parlamenty brytyjskie i europejskie.

 

  Komentarze


  • SZEF NIEMIECKIEJ DYPLOMAC
   15 kwietnia, 18:36

   Lewactwo padło na twarz już całkiem

  • Ja
   15 kwietnia, 19:23

   Nie bedzie zadnego brexitu to bylo wiadomo od dawna a jak bedzie to duzo sie nie zmieni

  • Czytelnik anonimowy
   15 kwietnia, 22:53

   Nie obawiajcie sie brexitu a brytyjczykow . Chca nie tylko wyjsc z uni ale i na tym porzadnie zarobic. Wiec beda mowic ze nie wychodza zeby ludzie nie wyrabiali dokumentow i kary placili. Udzielanie blednych,falszowan informacji jest ich specjalizacja.

  • Ziutek
   16 kwietnia, 09:23

   tu mieszkam i lepiej mi tu niz w Polsce...

  • THC
   16 kwietnia, 13:44

   Wszedzie dobrze, ale w domu w Londynie najlepiej. Torbe w krate? hue hue hue ;D

  • HWDC
   16 kwietnia, 22:12

   Czytelnik no widzę biznes z torbami stal sie niewypałem to szukasz innego tematu niedługo zamnkiesz ten dziub coraz blizej końca czegoś co nie będzie mialo końca tylko zamilknie! Szkoda mi.takich ludzi jak.Ty malutki.człowieku

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.08.2018
  GBP 4.823 złEUR 4.300 złUSD 3.777 złCHF 3.803 zł

  Sport


  Reklama