Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Największe zagrożenia dla polskiej gospodarki? Brexit i przegrana Trumpa

Największe zagrożenia dla polskiej gospodarki? Brexit i przegrana Trumpa
Polski biznes może napotkać dotkliwe turbulencje, jeśli Wielka Brytania wyjdzie z UE bez porozumienia, bądź Donald Trump przegra wybory. (Fot. Getty Images)
Zagrożeniem dla polskiej gospodarki są potencjalne turbulencje na świecie po ewentualnym pogorszeniu sytuacji epidemicznej, perturbacje po listopadowych wyborach prezydenckich w USA i możliwym twardym Brexicie pod koniec roku - ocenił ekonomista PKO BP Piotr Bujak.
Reklama
Reklama

Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP w Polsce ocenił, że w Polsce wkrótce wzrośnie deficyt fiskalny i dług publiczny "ze względu na wysiłek podejmowany w celu ograniczenia gospodarczych skutków pandemii".

"W naszym przypadku wzrost relacji długu publicznego do PKB może być mniejszy niż przeciętnie w UE ze względu na relatywnie wysoką dynamikę PKB. Pokryzysowa relacja długu do PKB w Polsce pozostanie znacznie niższa niż przeciętnie w UE zarówno dzięki mniejszemu wzrostowi tej relacji w trakcie kryzysu, jak i dzięki znacznie niższemu poziomowi tej relacji przed wybuchem kryzysu za sprawą znacznej poprawy stanu polskich finansów publicznych w latach 2017-2019" - wskazał.

"Kluczowym zagrożeniem dla polskiej gospodarki są potencjalne turbulencje w światowej gospodarce na skutek ewentualnego pogorszenia sytuacji epidemicznej (kolejna fala pandemii), perturbacji po listopadowych wyborach prezydenckich w USA oraz możliwego twardego Brexitu z końcem tego roku" - dodał ekspert.

Zapytany o to, jak dotkliwie ponowny lockdown dotknąłby polską gospodarkę wskazał, że "przygotowanie do walki z pandemią w trakcie pierwszego lockdownu oznacza, że w przypadku kolejnej fali pandemii raczej nie powinno być tak drastycznego ograniczenia aktywności gospodarczej".

Dodał jednak, że "w obliczu tak poważnego zagrożenia dla gospodarki jak skutki pandemii, niezależnego od prowadzonej wcześniej polityki gospodarczej, reguły polityki fiskalnej, w tym limity dla długu publicznego, powinny być odpowiednio modyfikowane".

"Alternatywnie, antykryzysowe wydatki powinny być realizowane w taki sposób, aby nie podwyższały długu publicznego liczonego na potrzeby prawnych limitów" - ocenił ekspert.

Czytaj więcej:

Johnson do Merkel: Wielka Brytania gotowa na twardy Brexit

Bratanica prezydenta USA: "Trump to najniebezpieczniejszy człowiek na świecie"

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama