Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Największy powód frustracji Polaków? Niskie płace

Największy powód frustracji Polaków? Niskie płace
Wynagrodzenia najczęściej frustrują młode osoby w wieku 18-34 lat. (Fot. Getty Images)
Niskie płace są najczęstszą przyczyną frustracji Polaków i wskazuje na nie przeciętnie 40 proc. rodaków - wynika z badania 'Nastawienie do finansów' przeprowadzonego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Niska pensja częściej przygnębia kobiety niż mężczyzn.
Reklama

Jak wskazano, wynagrodzenia najczęściej frustrują młode osoby w wieku 18-34 lat oraz Polaków w wieku 45-54 lat. Jest to powód do zmartwień dla niemal połowy z nich.

Rola finansów na liście zmartwień maleje po 54. roku życia. Z wiekiem rośnie bowiem "niezadowolenie z powodu słabego zdrowia i wydatków na leki". Nierówność płac pomiędzy pracownikami różnych płci powoduje też, że niska pensja częściej przygnębia kobiety (43 proc.) niż mężczyzn (37 proc.).

W największym stopniu osiągane wynagrodzenie jest trudne do zaakceptowania dla mieszkańców woj. lubelskiego - wynika z badania. Swoje płace oceniają gorzej niż wynosi średnia dla kraju również badani z Pomorza, Wielkopolski, Podkarpacia, Warmii i Mazur oraz woj. kujawsko-pomorskiego.

Najmniej powodów do narzekań na płace mają natomiast osoby żyjące w woj. zachodniopomorskim i mazowieckim.

Zbyt niskie wynagrodzenie, które doskwiera Polakom, to dla wielu nie tylko problem szerszego gestu, ale - jak podkreślają eksperci BIG - utrzymania się. Z danych BIG InfoMonitor oraz BIK wynika, że niemal połowa osób z opóźnionymi płatnościami rat kredytów (na min. 200 zł, przeterminowanymi o 30 dni) i bieżących rachunków ma zaległości nieprzekraczające 5 tys. zł. W grupie 2,78 mln niesolidnych dłużników jest to 1,24 mln.

Na liście frustracji, za niskimi zarobkami (40 proc.) wymieniane jest zbyt słabe zdrowie (23 proc.) wydatki na leki i leczenie (22 proc.) oraz wygląd (11 proc.). Spojrzenie w lustro psuje humor nieco bardziej niż miejsce zamieszkania, partner, wielkość mieszkania, a także nieciekawa praca, które znalazły się na dalszych miejscach. Z kolei, na ostatniej pozycji listy frustracji znalazło się wykształcenie.

Jak wynika z danych GUS, w 2018 r. każdy Polak pracujący na etacie zarobił średnio ponad 3 261 zł na rękę czyli 4 585 zł brutto. W porównaniu z 2017 r. płaca wzrosła realnie o 5,3 proc., znacznie więcej niż rok wcześniej, gdy było to 3,4 proc. 

 

  Komentarze


  • Pancio
   20 lutego, 11:25

   Niskie place polakow nie sa spowodowane czynnikami ekonomicznymi kraju, jak sie wydaje niektorym, ale czynnikami politycznymi. Jak polak ktory zarabia duzo ma wyjechac i byc niewolnikiem zachodu?

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.09.2019
  GBP 4.861 złEUR 4.326 złUSD 3.912 złCHF 3.950 zł

  Sport


  Reklama