Najlepszy mecz w karierze Marcina Gortata

Marcin Gortat zdobył 31 punktów, najwięcej w karierze, i miał 12 zbiórek, a jego Washington Wizards pokonali wczoraj na wyjeździe Toronto Raptors 134:129 po trzech dogrywkach. To ich piąta wygrana z rzędu w koszykarskiej lidze NBA.
Polski środkowy był wczoraj kluczowym graczem i ojcem zwycięstwa zespołu trenera Randy'ego Wittmana. Wprawdzie rozpoczął spotkanie od pięciu niecelnych rzutów, ale od momentu, gdy wreszcie trafił w ostatniej minucie pierwszej kwarty, partnerzy mogli na niego liczyć, i w ataku, i w obronie.

Łodzianin oddał w tym meczu aż 23 rzuty z gry (najwięcej w karierze), trafiając 12. Był też często faulowany i z linii rzutów wolnych umieścił piłkę w koszu siedem razy na 11 prób. Ponadto miał siedem zbiórek w ataku i pięć w obronie, cztery bloki, asystę, stratę, trzykrotnie został zablokowany przez rywali. Po 51 minutach gry zszedł z parkietu w końcówce trzeciej dogrywki po popełnieniu szóstego faulu.

Mecz od początku był wyrównany. Do przerwy było 57:54 dla gości (wygrali drugą kwartę 36:27), a żadna z drużyn nie miała w tym okresie przewagi wyższej niż siedem punktów. Na trzy minuty przed końcem trzeciej kwarty Wizards wyszli na najwyższe w meczu prowadzenie 77:65, ale rywale szybko odrobili straty już na początku czwartej. Od tego momentu emocje już tylko rosły.

Gortat najpierw popisał się w końcówce czwartej kwarty, gdy zdobył ostatnie sześć punktów zespołu, w tym po zbiórce w ataku i dobitce na 5,2 s przed syreną, doprowadzając do remisu 106:106. Uratował też dogrywkę dla drużyny, skutecznie przeszkadzając w ostatniej akcji rywali atakującemu kosz Kyle'owi Lowry'emu.

31 punktów Gortata to jego rekord w lidze NBA. Poprzedni - 28 - ustanowił 7 marca 2012 r. jako zawodnik Phoenix Suns w meczu z Oklahoma City Thunder, przegranym 104:115. Trafił wtedy dziewięć z 19 rzutów z gry i 10 z 13 wolnych.

Koszykarze z Waszyngtonu cieszą się teraz najdłuższą w sezonie serią pięciu wygranych z rzędu i pierwszy raz mają w dorobku o dwa zwycięstwa więcej niż porażek (30-28). Zajmują piątą pozycję w tabeli Konferencji Wschodniej. Raptors (32-26) pozostają na trzecim miejscu.

Kolejny mecz "Czarodzieje" rozegrają w sobotę, także na wyjeździe, z Philadelphia 76ers (15-43), 14., przedostatnią drużyną na wschodzie.