Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Na jakie reklamy skarżą się Polacy?

Na jakie reklamy skarżą się Polacy?
Na przekaz reklamowy można poskarżyć się w Polsce od 9 lat. (Fot. Getty Images)
4 369 razy skarżyli się Polacy w 2013 r. na reklamy. Zażalenia, które otrzymała Rada Reklamy, najczęściej dotyczyły kwestii związanych z brakiem odpowiedzialności społecznej przy ich tworzeniu czy rozpowszechnianiu, obyczajowości, dobrego smaku; znacznie rzadziej wprowadzania w błąd.
Reklama
Reklama

1 757 skarżących podniosło problem braku odpowiedzialności społecznej reklam; 1 292 skarg dotyczyło obyczajowości oraz naruszenia dobrego smaku.

1 087 osób uznało reklamy za nieodpowiednie dla dzieci. 90 osób zwróciło uwagę, że reklama jest agresywna, a 74 skarżących zarzuciło jej wprowadzanie w błąd.

"Polacy są o wiele bardziej skłonni do skarżenia się na rzeczy, które dotyczą ich światopoglądu i godzą w wyznawane przez nich wartości" - wyjaśnił dyrektor generalny Rady Reklamy Konrad Drozdowski. 

Pytany, dlaczego wpłynęło stosunkowo mało skarg na reklamy wprowadzające w błąd, wyjaśnił, że są to przypadki indywidualne, gdy ktoś np. uważa, że przez reklamę stracił pieniądze. "Zawarł umowę kredytową, zawarł lokatę, kupił jakiś preparat, który nie działa" - doprecyzował Drozdowski.

Innego zdania jest ekspertka SWPS Renata Ropska. "Jest większa świadomość reklamujących, że w reklamie nie wolno kłamać. To jest podstawa; klient, który złapie nas na kłamstwie, nigdy nie wróci. Coraz częściej reklamujący zdają sobie z tego sprawę i faktycznie nie stosują takich reklamowych blefów czy bubli" - stwierdziła.

Najwięcej skarg w 2013 r. wpłynęło na kampanię reklamową wafelków "Grześki" - w spocie została przedstawiona typowa rodzina - dzieci tulące się do ojca oraz matka, która siedzi nieopodal, i nagle, bez emocji, informuje je, że to nie jest ich tata. Skarżący podkreślali, że forma żartu i sposób, w jaki pokazane zostały stosunki w rodzinie, godził w obraz relacji, jakie powinny istnieć między rodzicem a dziećmi. Komisja Etyki Reklamy uznała, że reklama nie była prowadzona w poczuciu odpowiedzialności społecznej, jest obraźliwa i trywializuje więzy rodzinne.

Drugą najbardziej skarżoną reklamą była kampania Heyah, przedstawiająca postać Włodzimierza Lenina zachęcającego do rewolucji. Na reklamę wpłynęło w sumie 1 749 skarg. Zdaniem skarżących niedopuszczalne było używanie negatywnej postaci historycznej w żartobliwy sposób, w kraju doświadczonym przez komunizm.

Komisja Etyki Reklamy uznała, że użycie wizerunku Lenina było jawnym brakiem poszanowania wartości narodowych, a przede wszystkim pamięci ludzi, którzy zginęli przez komunizm lub zostali w jego wyniku pokrzywdzeni.

Większość skarg w 2013 r. dotyczyła reklam publikowanych na nośnikach reklamy zewnętrznej. Na reklamy internetowe wpłynęło 1 311 skarg, a na telewizyjne 1 231. Na pozostałe media, w tym prasę oraz radio - 48 skarg. Na przekaz reklamowy można poskarżyć się w Polsce od 9 lat. 

Działalność Rady Reklamy opiera się na Kodeksie Etyki Reklamy, który określa standardy komunikacji marketingowej. Członkami Rady są organizacje branżowe skupiające reklamodawców, media, agencje reklamowe, domy mediowe. Skargi można zgłaszać za pomocą internetowego formularza; są rozpatrywane przez Komisję Etyki Reklamy.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama