Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Na Wyspach rekordowa liczba pracowników z UE

Na Wyspach rekordowa liczba pracowników z UE
W ostatnim kwartale ok. 925 tys. osób pracujących na Wyspach pochodziło z krajów UE8, w tym - z Polski. (Fot. Getty Images)
Liczba pracowników UE w Wielkiej Brytanii wzrosła w I kwartale br. o prawie 100 tys., osiągając tym samym nowy rekordowy poziom - wynika z najnowszych statystyk Krajowego Urzędu Statystycznego (ONS).
Reklama

Około 2,38 mln obywateli UE było zatrudnionych w Wielkiej Brytanii od stycznia do marca 2019 r. - o 98 tys. więcej niż w analogicznym okresie 2018 r. W porównaniu z pierwszymi trzema miesiącami 2016 r. - krótko przed referendum ws. Brexitu - liczba ta wzrosła o 237 tys.

ONS podaje, że w okresie od stycznia do marca 2019 r. w Wielkiej Brytanii pracowało około 1,32 miliona obywateli spoza UE, czyli o 80 tys. więcej niż rok wcześniej.

Za ten wzrost w dużej mierze odpowiadali Rumuni i Bułgarzy. Szacuje się, że w pierwszych trzech miesiącach br. w Wielkiej Brytanii zatrudnionych było 423 tys. obywateli tych dwóch krajów Europy Wschodniej - to o 70 tys. więcej niż w analogicznym okresie 2018 r.

Imigranci jednak nie boją się Brexitu? (Fot. Getty Images)

W ostatnim kwartale br. ok. 925 tys. osób pracujących na Wyspach pochodziło z krajów UE8, które przystąpiły do ​​Unii w 2004 r. - Czech, Estonii, Węgier, Łotwy, Litwy, Polski, Słowacji i Słowenii. Z kolei nieco ponad milion pochodziło z 14 państw z dłuższym stażem we Wspólnocie, m.in. z Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Francji.

"W ciągu ostatniego roku wzrost liczby pracowników urodzonych poza Wielką Brytanią odpowiada za nieco ponad połowę wzrostu netto zatrudnienia, co pokazuje, że imigracja wciąż ma kluczowe znaczenie dla brytyjskiej gospodarki" - zauważa cytowany przez Jerseyeveningpost.com Jonathan Portes, profesor ekonomii w King's College London.

W grudniu ub. roku brytyjski rząd przedstawił plany największej zmiany systemu imigracyjnego od ponad 40 lat. W ramach tzw. "Białej księgi Brexitu" Brytyjczycy zamierzają ściągać do siebie wysoko wykwalifikowanych pracowników z krajów Wspólnoty (także z Polski) i ograniczyć saldo migracyjne do mniej niż 100 tys. rocznie.

 

  Komentarze


  • Bruum
   15 maja, 10:04

   Wait.....what?a gdzie fala powrotów??

  • Dżejm rol
   15 maja, 10:10

   Dużo Polaków którzy się dorobili wraca do Polski. Zostali ci co mają jakiś cudowny pomysł na życie w drogim uk lub wegetuja na zasilkach i nie mają z czym wyjechac. A te statystyki to oszustwo. Dojechali tylko trochę Rumunów i Bułgarow bo dla nich to nadal raj

  • Buahahah
   15 maja, 14:19

   Tak, za £8.21/godz brutto czyli £1000-1200 mc i £650 za sam pokoj. Gdzie ten raj?! ...UK sie skonczylo. Drozyzna okropna i nieadekwatne zarobki! :(

  • Przemko
   15 maja, 18:33

   no proszsz. jednak Europejczycy ze Wschodu pracują! pomnażają dobrobyt (the) UK i płacą podatki, a nie siedzą od pokoleń na benefitach! i to jeszcze jakie prace i za jakie płace?? (poza budowlanką - bo tam trzeba harować na powietrzu ale chociaż płacą porządnie). warehousy, restauracje, hotele, sprzątanie i pucowanie - za całe oszałamiające 8,20/h (brutto) i ten zajebisty uczuć, kiedy mieszkasz w pokoiku otoczony obcymi ludźmi... kto tu komu robi tak naprawdę łachę???

  • Gosia
   15 maja, 19:41

   Mam koleżankę w pracy - Bułgarkę po studiach IT w Sofii.Pracowita i zdolna dziewczyna i bardzo lubiana w biurze. Kilka tygodni temu mówiła,że przeglądając jakiś bułgarski portal wyczytała informację,że w 2018 z Bułgarii wyjechało za pracą do UK ok.330 tys Bułgarów,a z sąsiedniej Rumunii ok.410 tys.To były dane oficjalne agend rządowych tych państw. Simona mówiła też,że wyjechało najwięcej ze wsi i małych miejscowości bez żadnego przemysłu-również pochodzenia romskiego i wykształceniem podstawowym i rzadko zawodowym.To się może zgadać bo w mieście gdzie mieszkam - 70 tys widzę ich coraz więcej.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.08.2019
  GBP 4.805 złEUR 4.357 złUSD 3.937 złCHF 3.988 zł

  Sport


  Reklama