Menu

Na Wyspach premiera biografii rotmistrza Pileckiego

Na Wyspach premiera biografii rotmistrza Pileckiego
"To nieopowiedziana historia jednego z największych bohaterów II wojny światowej". (Fot. Wikipedia)
W tym tygodniu premierę będzie miała biografia rotmistrza Witolda Pileckiego pt. 'The Volunteer' ('Ochotnik') brytyjskiego pisarza Jacka Fairweathera. Anglojęzyczną wersję książki można zamawiać w sklepach internetowych.
Reklama

Książka "The Volunteer: The True Story Of The Resistance Hero Who Infiltrated Auschwitz" opowiada o losach rtm. Pileckiego i jego pobycie w niemieckim nazistowskim obozie zagłady Auschwitz.

Jej autor to brytyjski pisarz i dziennikarz; był m.in. szefem biura brytyjskiego dziennika "Daily Telegraph" w Bagdadzie i fotoreporterem amerykańskiego "Washington Post" w Afganistanie. Napisał również dwie inne książki, "The Good War" i "The War of Choice" o wojnach w Afganistanie i w Iraku. Jest laureatem prestiżowych nagród dziennikarskich.

W wywiadzie dla anglojęzycznego kanału telewizji TVP POLAND IN Fairweather wyjaśnił, że o napisaniu tej książki pomyślał, gdy przeczytał najdłuższy raport Pileckiego z Auschwitz, w którym pisał on o warunkach panujących w obozie. "Przeczytałem to i zrozumiałem, że tę historię trzeba opowiedzieć" - zaznaczył Fairweathera.

"To nieopowiedziana historia jednego z największych bohaterów II wojny światowej" - czytamy na stronie wydawnictwa Penguin Random’s, które premierę biografii zaplanowało na czwartek. Z kolei Harper Collins, który książkę wydaje już jutro, o dziele Fairweathera pisze: "znakomicie napisana" opowieść o "przetrwaniu, zemście i zdradzie w najmroczniejszym okresie historii". 

  Komentarze
  • Cześć i chwała bohaterom
   24 czerwca, 08:23

   Witold Pilecki został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa 8 maja 1947 roku. Był torturowany i oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji.

   3 marca 1948 roku przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Warszawie rozpoczął się proces tzw. Grupy Witolda. Prokuratorem oskarżającym Pileckiego był mjr Czesław Łapiński, przewodniczącym składu sędziowskiego ppłk Jan Hryckowian (obaj byli dawnymi oficerami AK), sędzią kpt. Józef Brodecki. Skład sędziowski (jeden sędzia i jeden ławnik) był niezgodny z ówczesnym prawem.

  • Raze
   24 czerwca, 11:10

   I o tym także musimy pamiętać. O polskich bohaterach, ale i o polskich zbrodniarzach.

  • Barbulek
   24 czerwca, 12:23

   Jak Chaim Rumkowski?

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 06.12.2019
  GBP 5.053 złEUR 4.272 złUSD 3.850 złCHF 3.896 zł

  Sport


  Reklama