Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Na Wyspach może być gorąco jak w Afryce. To przez zmiany klimatyczne

Na Wyspach może być gorąco jak w Afryce. To przez zmiany klimatyczne
Naukowcy alarmują, że w najbliższych latach upały na Wyspach nie będą rzadkością. (Fot. Getty Images)
Fale upałów i rekordowo wysokie temperatury nie będą w najbliższych latach rzadkością w Wielkiej Brytanii. 'Zanieczyszczenie atmosfery i wynikające z tego ocieplenia klimatu miały kolosalny wpływ na fale upałów przechodzących przez UK' - podkreślili brytyjscy naukowcy podczas Szczytu Klimatycznego w Katowicach.
Reklama

Podczas minionego lata upalna pogoda gościła nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale także w Japonii czy Irlandii, odnotowywano tam temperatury wszech czasów.

Latem br. w Londynie odnotowano rekordowo wysokie temperatury. (Fot. Getty Images)

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) od lat bije na alarm. W opublikowanym w tym roku raporcie WMO podkreślała skalę wpływu spalania paliw kopalnych na klimat i podała, że stężenie emisji węgla osiągnęło w tym roku nowy rekord.

Podczas Szczytu Klimatycznego w Katowicach podkreślano, że ostatnie lata były najgorętszymi od czasu prowadzenia pomiarów. 

"Wcześniejsza analiza przeprowadzona na początku tego roku przez grupę World Weather Attribution oszacowała, że zmiany klimatyczne sprawiły, że prawdopodobieństwo upalnego lata było dwa razy większe. Dlaczego więc badanie Met Office mówi, że wpływ rosnących temperatur na szanse tak ciepłego wydarzenia jest znacznie wyższy?" - zadaje pytania BBC.

"Nasze badanie skupiło się na szansach na tak wysoką temperaturę w ciągu całego lata w Wielkiej Brytanii" - wyjaśnił prof. Stott. "Jeśli analizę oprze się na zaledwie kilku dniach w szczycie upałów na szerszym obszarze, wtedy szanse są niższe" - doał naukowiec.

Ostatnie tak rekordowe upały odnotowano w Wielkiej Brytanii w latach 2006, 2003 i 1976 roku. Tegoroczne lato zapamietają przede wszystkim mieszkańcy Felsham w hrabstwie Suffolk, gdzie 27 lipca termometry pokazały 35,6 st. C.

Zdaniem naukowców, w obliczu globalnego ocieplania i działalności człowieka, każdego roku szanse na wyższe temperatury rosną, a na Wyspach fale gorąca są o 30 razy bardziej prawdopodobne. 

 

  Komentarze


  • Hehe
   7 grudnia 2018, 08:49

   Kazdy raz kiedy czytam o ocieplaniu klimatu i zanieczyszczeniach,mam ochote jechac po zakupy do sklepu,a w szczegolnosci chce mi sie nowa komurke i samochod z wiekszym silnikiem :)

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.05.2019
  GBP 4.891 złEUR 4.310 złUSD 3.862 złCHF 3.821 zł

  Sport


  Reklama