Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

NHS będzie leczyć uzależnionych od gier komputerowych

NHS będzie leczyć uzależnionych od gier komputerowych
Kompulsywne granie może mieć negatywny wpływ na zdrowie i życie. (Fot. Getty Images)
Brytyjska Służba Zdrowia poinformowała, że zamierza zająć się problemem uzależnienia od gier komputerowych po tym, jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zakwalifikowała zbyt często granie do 'zaburzeń o charakterze psychicznym'.
Reklama

Organizacja WHO wydała zalecenia wszystkim krajom, aby uwzględniły "gaming disorder" w swoich programach leczenia. Wydała również wskazówki, jak należy je leczyć oraz sklasyfikowała samo zaburzenie.

Jak przekazał szef WHO, decyzja zapadła w oparciu o długie i wnikliwe badania naukowe, które wykazały, że uzależnienie od gier nie różni się znacząco np. od uzależnień od narkotyków. Zarówno mechanizm działania choroby, jak i skutki zdrowotne jej towarzyszące, są niemalże identyczne.

Szefowa grupy British Psychological Society ostrzegła jednak, aby nie nadużywać terminu "uzależnienia od gier" i zauważyła, że często jest on nadużywany, zwłaszcza przez rodziców. Jak dodała, problem dotyczy tylko marginalnego odsetka graczy, a sam fakt częstego grania nie jest jeszcze chorobą.

"Problem pojawia się wtedy, gdy uzależniony zaczyna unikać szkoły i pracy, a jego rodzina dotkliwie odczuwa skutki zaburzenia" - oceniła.

"Z punktu widzenia nauki, granie jest również podobne do uzależnienia od hazardu. Hazardziści używają pieniędzy, a gracze punktów. Problemem kompulsywnego grania dotyczy ok. 1 procenta graczy i rzadko występuje sam w sobie - najczęściej towarzyszą mu inne problemy, takie jak depresja, autyzm czy zaburzenie afektywne dwubiegunowe" - poinformował z kolei dr Mark Griffiths z Nottingham Trent University, który zajmował się problemem uzależnienia od grania przez ostatnie 30 lat.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.12.2018
  GBP 4.794 złEUR 4.302 złUSD 3.809 złCHF 3.820 zł

  Sport


  Reklama