Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

NHS: Sztuczna inteligencja wykryje raka piersi

NHS: Sztuczna inteligencja wykryje raka piersi
Sztuczna inteligencja wspomoże pracę lekarzy i pozwoli na wcześniejsze wykrycie nowotworu. (Fot. Getty Images)
Publiczna służba zdrowia (NHS) w Wielkiej Brytanii testuje sztuczną inteligencję (AI) od firmy Kheiron Medical służącą do wykrywania raka piersi. Technologia ma pomóc szpitalom w obliczu niedoborów wśród radiologów - poinformował 'Financial Times'.
Reklama
Reklama

W styczniu 2018 r. mająca siedzibę w Londynie Kheiron Medical rozpoczęła próbny proces diagnozowania bazując na zdjęciach zarchiwizowanych w placówkach NHS na północy Wielkiej Brytanii. Technologia będzie również testowana na wynikach zarchiwizowanych badań mammograficznych z placówek w regionie East Midlands. Testy mają pokazać czy algorytmy potrafią zidentyfikować objawy choroby - zaznaczył dziennik.

Algorytm brytyjskiej firmy był trenowany na milionach zdjęć pochodzących ze szpitali na Węgrzech. Start-up przedstawił już wnioski ze wzajemnej weryfikacji, po tym jak stwierdził, że jego technologia "pokonała średnią wydajność radiologa" podczas testowania 3,5 tys. zdjęć - zaznaczył dyrektor kliniczny w Kheiron Medical Hugh Harvey. Dodał również, że algorytm działa "w sposób optymalny", a firma rozpocznie testy na żywych pacjentach.

Według danych organizacji Royal College of Radiologists, placówki publicznej służby zdrowia na zlecane zewnętrznie badania radiologiczne i związane z tym nadgodziny wydały w latach 2016-2017 około 116 mln funtów, czyli o 30 mln funtów więcej niż w latach poprzednich.

Radiologia jest dziedziną medycyny, którą szczególnie interesują się przedsiębiorstwa rozwijające technologię AI dla sektora opieki zdrowotnej - zaznaczył "FT". Zdjęcia radiologiczne zapewniają relatywnie ustrukturyzowane dane, które łatwiej jest analizować za pomocą technologii niż na podstawie informacji bazujących na ludzkich reakcjach.

Ponadto rak piersi we wczesnych stadiach jest dla lekarzy wyjątkowo trudny do wykrycia za pomocą mammografów. Według Imperial College, tysiące przypadków nie są diagnozowane przez obecnie wykorzystywane urządzenia, w tym 30 proc. nowotworów rozwijających się między wykonywanymi badaniami. Według lekarzy technologia AI stanie się powszechnym sposobem interpretacji zdjęć rentgenowskich - podał dziennik.

"FT" zauważył, że sztuczna inteligencja w medycynie staje się coraz bardziej powszechna. Dziennik przypomniał, że w kwietniu 2018 roku amerykańska agencja żywności i leków (FDA) zatwierdziła wykorzystanie urządzenia medycznego z wbudowanym oprogramowaniem AI, które wykrywa choroby oczu (IDx-DR). Zostało ono wyprodukowane przez firmę IDx ze stanu Iowa w USA.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama