NBA: 16 punktów Gortata, Wizards pokonali Portland

Marcin Gortat zdobył 16 punktów dla swojej drużyny (Fot. Getty Images)
Marcin Gortat zdobył 16 punktów i miał dziewięć zbiórek, a jego Washington Wizards w meczu koszykarskiej ligi NBA pokonali u siebie czołową drużynę Konferencji Zachodniej Portland Trail Blazers 105:97. To ich czwarta wygrana z rzędu.

Polski środkowy przebywał na parkiecie 38 minut, trafił osiem z 10 rzutów z gry, zebrał siedem piłek w obronie i dwie w ataku, miał także blok, stratę i dwa faule. Raz sam został zablokowany.

Wszyscy gracze pierwszej piątki "Czarodziejów" kończyli mecz z dwucyfrową zdobyczą punktową. Najwięcej uzyskali Bradley Beal - 23 i John Wall - 21, 11 asyst i dziewięć zbiórek. Paul Pierce dorzucił 16, a Brazylijczyk Nene - 12.
W zespole gości wyróżnili się LaMarcus Aldridge - 24 i 12 zb., Arron Afflalo - 15, Damian Lillard - 14 i 9 as. oraz Francuz Nicolas Batum - 12 i 15 zb. i reprezentant Niemiec Chris Kaman - 12.

W ekipie Wizards nie mogli wystąpić leczący kontuzje Kris Humphries i Garrett Temple. W drużynie Blazers zabrakło Wesleya Matthewsa, który z powodu zerwania ścięgna Achillesa nie zagra do końca sezonu.

Koszykarze ze stolicy znakomicie rozpoczęli wczorajsze spotkanie. Po pierwszej kwarcie prowadzili 27:20, do przerwy, dzięki szybkim kontratakom i 57-procentowej skuteczności rzutów (rywale - 35 proc.), różnica wzrosła do 60:40.

W trzeciej kwarcie po bloku Gortata na Lillardzie i punktach z kontrataku zdobytych dynamicznym smeczem przez Nene uzyskali najwyższe w meczu prowadzenie 71:46.

Od tego momentu koszykarze Randy'ego Wittmana zanadto się zdekoncentrowali. Do głosu doszli rywale, którzy trzecią kwartę wygrali 34:21, a na początku czwartej zbliżyli się na zaledwie trzy punkty (83:80 na 8.49 min przed końcem).

W tym momencie wrócił na parkiet Gortat. Po czasie wziętym przez trenera za trzy trafił Beal, w kolejnej akcji efektowne punkty w powietrza na 88:80 zdobył polski jedynak w NBA i gospodarzom łatwiej było kontrolować wynik. Rywale jeszcze kilkakrotnie zmniejszali różnicę do czterech punktów, ale nie byli w stanie zbliżyć się bardziej.

Gortat, tego dnia bardzo skuteczny w ataku, w obronie nie mógł upilnować najlepszego strzelca gości Aldridge'a. Przez długie okresy gry był też mało aktywny w walce o zbiórki, chociaż po jednej z takich akcji w ataku zdobył w końcówce ważne punkty, dobijając rzut Walla.

Z bilansem 39 wygranych i 28 porażek Wizards zajmują piątą lokatę w Konferencji Wschodniej. Blazers (44-21) są trzecią drużyną Zachodniej. Następny mecz "Czarodzieje" rozegrają w środę na wyjeździe z Utah Jazz.