Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

NATO: Polska wśród 6 krajów Europy wydających najwięcej na obronę

NATO: Polska wśród 6 krajów Europy wydających najwięcej na obronę
Wnętrze siedziby NATO w Brukseli. (Fot. Getty Images)
Polska oraz pięć innych krajów europejskich - Estonia, Grecja, Łotwa, Litwa i Wielka Brytania - osiągnęły w 2018 roku wyznaczony przez Sojusz Północnoatlantycki cel 2 proc. PKB wydatków na obronność - wynika z opublikowanego w wczoraj rocznego raportu NATO.
Reklama
Reklama

Dokument został zaprezentowany przez sekretarza generalnego Sojuszu Jensa Stoltenberga na konferencji prasowej w Brukseli. Wynika z niego, że coraz więcej krajów europejskich należących do NATO zwiększa środki przeznaczane na obronność, ale wiele z nich nadal nie spełnia celu 2 proc. PKB.

Z danych NATO wynika, że w 2018 roku Polska wydała na obronność 2,05 proc. PKB. W 2017 roku było to 1,89 proc.

Europejscy sojusznicy osiągnęli średni poziom wydatków na poziomie 1,51 proc. PKB. To najwyższy poziom od pięciu lat.

Niemcy zainwestowały w obronę 1,23 proc. swojego PKB. To stawia ten kraj, największą gospodarkę Europy, na końcu tabeli NATO, znacznie poniżej Stanów Zjednoczonych, które zainwestowały 3,39 proc. PKB. Poniżej 1 proc. PKB na obronność wydawały w ub.r.: Hiszpania (0,93 proc.), Belgia (0,93 proc.) i Luksemburg (0,54 proc.). Francja wydała 1,82 proc. PKB.

Jak przekazął Stoltenberg, raport "pokazuje, że NATO kontynuuje modernizację”. Wskazał, że dla zapewnienia bezpieczeństwa na świecie sojusznicy "robią o wiele więcej, niż kiedykolwiek wcześniej”.

"Wszyscy sojusznicy wstrzymali cięcia (wydatków na obronność – przyp.red.). Wszyscy sojusznicy zaczęli wydawać więcej. W ubiegłym roku europejskie kraje NATO i Kanada zwiększyły wydatki na obronę o prawie 4 proc. w ujęciu realnym. Od 2016 roku sojusznicy wydali dodatkowe 41 miliardów dolarów na obronę. Oczekujemy, że suma ta wzrośnie do 100 miliardów do końca przyszłego roku” – dodał na konferencji Stoltenberg.

W 2018 r. siedmiu sojuszników osiągnęło 2-procentowy próg wydatków na obronność (6 krajów europejskich i USA). W 2014 r. były to trzy kraje.Zbyt niskie wydatki krajów NATO na obronność krytykował w ub.r. prezydent USA Donald Trump.

Raport pokazuje również, że sojusznicy nadal wnoszą duży wkład w operacje, misje i inne działania NATO. Sekretarz generalny wskazał, że „ponad 20 tysięcy żołnierzy służy od Afganistanu i Iraku po Kosowo, kraje bałtyckie i Polskę”.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama