Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Młodzi Polacy w Nowym Jorku chcą zdynamizować życie polityczne Polonii

Młodzi Polacy w Nowym Jorku chcą zdynamizować życie polityczne Polonii
2,7% mieszkańców Nowego Jorku deklaruje polskie pochodzenie. Polonia skupia się przede wszystkim w dzielnicy Greenpoint. (Fot. Getty Images)
W Nowym Jorku zrodziła się inicjatywa Polish American Vote (Głos polsko-amerykański). Poprzez dostarczanie informacji i angażowanie do działania pragnie zdynamizować życie polityczne amerykańskiej Polonii.
Reklama
Reklama

Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest mieszkający w Nowym Jorku Grzegorz Fryc. Wcześniej dał się poznać jako twórca projektu łączącego Polonię na świecie, Kongres 60 mln. Pierwsze spotkanie Polish American Vote miało miejsce w polskim konsulacie na Manhattanie, który pomógł w inicjacji projektu.

"Akcję tę stworzyła potrzeba. W okolicach samego miasta Nowy Jork mieszka kilkaset tysięcy Polaków, albo Amerykanów polskiego pochodzenia, co daje nam duży potencjał wyborczy, ale nie mamy prawie żadnej reprezentacji w strukturach politycznych. Postanowiliśmy tę sytuację zmienić, uwolnić potencjał wyborczy Polonii, aby wreszcie była zauważona na mapie politycznej" – podkreślił Fryc.

Jak dodał, służy temu kilka mechanizmów. Pierwszym stał się kwestionariusz polsko-amerykańskiego elektoratu. Trafił do wszystkich kandydatów ubiegających się o stanowiska burmistrza Nowego Jorku, prezydentów pięciu dzielnic miasta oraz radnych miejskich. Zawiera pytania dotyczące spraw odnoszących się do Polonii.

"Chcemy się przekonać czy politycy gotowi są wesprzeć np. utworzenie Polskiego Szlaku, a ściślej nazwanie części Brooklynu strefą Małej Polski. Pytamy, czy przyjdą nam z pomocą przy powołaniu do życia Polskiego Festiwalu na Brooklynie sponsorowanego przez władze miejskie. Chcielibyśmy, żeby na Greenpoincie wróciły opisy parków w języku polskim. Postulujemy, aby w podręcznikach dla nowojorskich uczniów pojawiło się więcej informacji o Polsce i Polakach w Ameryce. Podejmujemy kwestie bezpieczeństwa w mieście, prowadzenia biznesów, niezbędnej dla naszej społeczności infrastruktury czy pomocy dla seniorów" – wylicza polonijny działacz.

Jako kolejny mechanizm inicjatywy wymienia konferencje prasowe dla polskich mediów z kandydatami na urzędy wybieralne w mieście. Uważa, że była to dla nich szansa na bliższe poznanie życia Polaków, jej przywódców, czy okolic w których mieszka polonijna społeczność. Odpowiadali też na pytania polskojęzycznych dziennikarzy.

"Dla niektórych z tych polityków były to w ogóle pierwsze spotkania z Polonią. Dowiadywali się o naszych problemach i postulatach. Deklarowali, w przypadku zwycięstwa wyborczego, pomoc, w tym wolę powołania ludzi znających bliskie nam sprawy i język polski na stanowiska w politycznych strukturach miasta. Prosili o wsparcie w trakcie głosowania i widać było, że te spotkania są dla nich bardzo pozytywnym przeżyciem na ich szlaku wyborczym. Myślę, że z pewnością zostaną w ich pamięci też po wyborach" – przypomniał Fryc dodając, że o inicjatywie można się więcej dowiedzieć na stronie https://www.polishamericanvote.org/.

Za trzeci element przedsięwzięcia Polish American Vote uznał sporządzenie polonijnej listy wyborców. Podkreślił, że wolontariusze z Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży wraz z zaprzyjaźnionymi organizacjami wszczęły oddolny proces rejestracji osób uprawnionych do głosowania do wspólnej bazy informacyjnej polonijnych wyborców. Elektorat, dla którego sprawy polonijne są ważne, otrzymuje informacje o kandydatach na urzędy sprzyjających polonijnej społeczności i szczegóły, jak odnoszą się do jej problemów.

Zdaniem Fryca, edukując wyborców, jego przedsięwzięcie pomaga im podejmować lepsze decyzje przy urnach wyborczych. Służą one dobru i rozwojowi Polonii.

"Polonijni wyborcy bardzo cieszyli się z naszej inicjatywy. Wcześniej często głosowali na ślepo, nie wiedząc, jakie stanowisko zajmują politycy w odniesieniu do naszych spraw. Wybory lokalne były pierwszym etapem rozwoju Polish American Vote. Akcja będzie rozszerzana w trakcie wyborów stanowych i federalnych. Mamy też nadzieję, że przeniesie się na inne stany, w których mieszkają Polacy" – konkluduje Fryc.

Czytaj więcej:

USA: Polonia apeluje do Joe Bidena o pomoc w ujawnieniu prawdy o tragedii smoleńskiej

USA: Chicagowska Polonia obchodzi rocznicę Konstytucji 3 Maja

USA: "No Polish" na pomniku ks. Popiełuszki. Polonia wstrząśnięta

USA: Kongresmen wini Polskę za Holokaust. Fundacja Kościuszkowska protestuje

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 23.04.2024
    GBP 5.0238 złEUR 4.3335 złUSD 4.0610 złCHF 4.4535 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama