Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Muzułmanie w Irlandii chcą dostosowania szkolnych mundurków do zasad ich wiary

Muzułmanie w Irlandii chcą dostosowania szkolnych mundurków do zasad ich wiary
Muzułmanie w Irlandii chcą, aby szkoły realizowały "politykę integracyjną". (Fot. Thinkstock)
Grupa reprezentująca wyznawców islamu zaapelowała do irlandzkiego ministerstwa edukacji o dostosowanie mundurków do reguł ich wiary. Jej zdaniem, szkoły powinny robić więcej dla integracji uczniów wyznających Allaha.
Reklama

Irish Muslim Board (IMB) chce, by szkoły dostosowały swoje uniformy do wymogów islamu – chodzi o długie spódnice, luźne bluzki z długimi rękawami oraz chusty na głowę. Placówki miałyby decydować o kolorze i stylu zasłon na głowę. Mundurki z emblematami zawierającymi chrześcijańskie symbole zdaniem organizacji powinny być opcjonalne.

“Uniformy powinny odzwierciedlać politykę integracyjną szkół” - wskazali autorzy wniosku.
Rekomendacje zostały zawarte we wniosku przekazanym przez organizację w ramach konsultacji publicznej ministerstwa edukacji. Zdaniem działaczy, dzieci muzułmańskie “mogą się czuć wyalienowane w szkołach, szczególnie podczas wydarzeń związanych z obchodami Bożego Narodzenia”.

Związek zaproponował za to włączenie do szkolnego kalendarza obchodów Ramadanu.

IMB działa w Dublinie od 2016 roku. Jego celem jest aktywizacja polityczna muzułmanów. W stolicy Irlandii istnieją obecnie dwie islamskie szkoły podstawowe.

 

  Komentarze


  • Olo
   14 stycznia, 11:07

   jezeli im sie nie podoba prawo obowiazujace w danym kralu to niech sien przeprowadza do arabi.

  • Emigrator
   14 stycznia, 11:23

   Opcjonalne uzywanie symboli stanowiacych logo szkoly, indywidualny ubior i unikanie uczestniczenia w wydarzeniach zwiazanych ze swietami powszechnymi w Europie... i to wszystko ma oznaczac "integracje"?
   Chociaz porownanie nie jest adekwatne, to chyba tak, jakby uznac, ze obowiazek noszenia Gwiazdy Dawida i mieszkanie w getcie mialy byc przejawem integracji i zaciesniania wiezi spolecznych pomiedzy Zydami i Niemcami.

  • Marc-In
   14 stycznia, 11:24

   Dlaczego integracja z tą religią działa tylko w jedną stronę? !
   Dlaczego oni nie zintegrują sie z innymi?!
   To oni przyjechali do europy i to oni powinni sie integrowac!!!!

  • Anna
   14 stycznia, 11:32

   Marca-in brawo bardzo dobry komentarz ,trafiony w same setno tematu w artykułu ,a nie obrażanie się pod każdym tekstem nie na temat

  • Makabra
   14 stycznia, 11:46

   ale to chyba jest zart?!

  • Arabesque
   14 stycznia, 12:31

   Tak się to zaczyna...Najpierw niewielkie ustępstwa-vide mundurki szkolne,potem żądania respektowania ich świąt i obyczajów a na końcu akceptacja ich średniowiecznego prawa szariatu itd...Zrobienie jednego wyjątku ta parszywa nacja wykorzysta jako obowiązującą regułę i takie żądania pojawią się wkrótce w każdej szkole,gdzie są zmiksowani rasowo uczniowie...Moja siostra ze szwagrem mieli dylemat z 7-cio letnią córką,która doznawała czasem przykrości w szkole od "opalonych" kolegów i koleżanek.Szkoła nie reagowała ( ze strachu?) i podjęli decyzję o powrocie do kraju po 9 latach pobytu...

  • Michu
   14 stycznia, 12:32

   czemu my w ich krajach jestesmy nikim ich zasady i t p

  • Tom
   14 stycznia, 12:57

   Ręce opadają i inne części ciała gdy się czyta takie rzeczy. To się nawet do komentarzu nie nadaje. Potem wszyscy są zdziwieni dlaczego na świecie rośnie w siłę: nacjonalizm, ksenofobizm i faszyzm..... bo to są przeciwciała na liberalną głupotę.

  • Ewa
   14 stycznia, 13:18

   Problem w tym, ze to nie pokolenie ludzi, ktorzy byli imigrantami chce tych zmian, a ich wnuki czyli ludzie dla ktorych de facto Irlandia jest ojczyzna. Nie zmienia to jednak faktu, ze nie można dostosowywać dla jednej mniejszości wszystkiego.

  • Becka
   14 stycznia, 13:20

   A dlaczego oni chca zeby tak bylo? Nie wszyscy SA jakiegokolwiek wyznania!!!!
   Co z tymi co nie wyznaja Zadnej religii???
   Rozpychania sie ciag dalszy! A ja ogolnie mam w dupie jakies wiary !!! Zyjemy w kraju Tolerancji I maja uszanowac ,ze chce nosic to co lubie ,jesc to co lubie I robic to co lubie!!!! Wolnosci mowy I czynu juz nas pozbawiono zastapiono słowem tolerancja?!
   Aboslutnie nigdy przenigdy!!!! Nie mozna ulec ich narzucanym stylem zycia ,ich ograniczaniem ! A tak wogole to jakas wielka ogromna tragedia Europy! I dlatego ten kraj tak biota pod buta ! Smutne oraz okrutne!!!

  • Thor
   14 stycznia, 13:27

   Gdyby liderzy państw zachodnich nie byli przez Saudyjczykòw przekupowani ton slam nie byłby taki mocny w Europie,kara dla zdrajcòw powinna być tylko jedna!!

  • THC
   14 stycznia, 13:43

   Katolicy dali sie przekupic muzulmanom, a teraz wilkie halo i wielcy patrioci, nacjonalizm i ksenofobia. ;D

  • Konrad
   14 stycznia, 15:05

   Co oni przynoszą dobrego dla Europy. nic mi się nie przypomina .a złego to naprawde wiele ,zero integracj z Europejczykiem, wysadzanie się, oblewanie kwasem ,największy odsetek zabitych nożem. ja Tu czegoś nie rozumiem ,wygodna jak by celowo ktoś robił burdeee...l w Europie.

  • Europejczyk
   14 stycznia, 15:54

   Europejczykow wyjezdzajacych do krajow muzulmanskich uczula sie by przestrzegali praw kraju do ktorego sie udaja,chrzescijanie prawie w ogole nie maja nicdo gadania,a oni w europie chca narzucac mam swpje porzadki,niech wracaja do siebiea albo dostosuja sie do naszego prawa

  • Emigrant
   14 stycznia, 18:33

   To emigrant się ma dostosować a nie społeczeństwo

  • LilA
   14 stycznia, 22:23

   Gdyby respektowac wszystkie mniejszosci jakie chodza do szkol bo przeciez tak jest to mundurek wygladal by ....dziwacznie....uwazam ze chore jest posylanie dziecka muzumanskiego do szkoly wyznaniowej ...katolickiej to jakis idiotyzm...ja mieszkam w anglii i syn chodzi do szkoly wyznaniowej anglikanskiej ale w 100 procentach respektujemy obyczaje szkoly mimo ze jestesmy katolikamii i czasem jest jakas roznica ...nigdy bym nie pomyslala zeby bedac w anglii nie respektowac zwyczajow i prawa albo starac sie narzucac swoje...

  • Ala
   15 stycznia, 00:28

   Nawet gdy nie "rozrabiaja" to wprowadzają nieprzyjemny klimat gdziekolwiek się nie pojawią. Mało kto się potrafi zintegrować nawet jak nie chodzi do meczetu. Jak do tego doszło? Przecież to straszne jak teraz wyglądają miasta.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.08.2018
  GBP 4.823 złEUR 4.300 złUSD 3.777 złCHF 3.803 zł

  Sport


  Reklama