Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Muzeum Auschwitz apeluje do zwiedzających, by szanowali pamięć ofiar

Muzeum Auschwitz apeluje do zwiedzających, by szanowali pamięć ofiar
Muzeum w Auschwitz prosi odwiedzających o powagę. (Fot. Twitter/@AuschwitzMuseum)
Muzeum Auschwitz zaapelowało w mediach społecznościowych do zwiedzających, by szanowali pamięć 1,1 mln ofiar niemieckiego KL Auschwitz-Birkenau. Wielu, głównie młodych gości, wykonuje w Miejscu Pamięci pamiątkowe zdjęcia, które nie idą w parze z jego powagą.
Reklama

"Kiedy przyjedziesz do Muzeum Auschwitz pamiętaj, że jesteś w miejscu, gdzie zginęło ponad 1 mln ludzi. Szanuj ich pamięć. Są lepsze miejsca, aby nauczyć się chodzić balansując na belce, niż te, które symbolizują deportację setek tysięcy ludzi na śmierć" – napisało Muzeum Auschwitz na Twitterze.

Muzeum zilustrowało swój apel pochodzącymi z Internetu przykładami pamiątkowych fotografii młodych osób, które spacerowały po historycznej rampie w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau, balansując na szynie.

Placówka wskazała, że robienie zdjęć w historycznym miejscu, jakim jest były niemiecki obóz Auschwitz, nie zostanie zakazane. "Jednak prosimy gości o zachowanie szacunku, także podczas robienia zdjęć" – podało Muzeum.

Muzeum zaproponowało wszystkim zwiedzającym, by spojrzeli na jego profil na Instagramie i "zdali sobie sprawę, jak obrazy mogą upamiętniać ofiary i uczyć trudnej oraz emocjonalnej historii". Placówka zaznaczyła, że zwiedzający - poprzez zdjęcia - mogą uczestniczyć w upamiętnieniu ofiar i pomóc w edukacji na temat historii Auschwitz. "Rzeczywiście, obraz wart jest tysiąca słów. Przeszukujemy Instagram, by znaleźć te wspaniałe przykłady” – podała placówka na Twitterze.

Niemcy rozważali budowę rampy kolejowej wewnątrz obozu Auschwitz II-Birkenau już w końcu 1941 r. Ostatecznie powstała ona wiosną 1944 r., tuż przed rozpoczęciem deportacji ponad 400 tys. Żydów z Węgier. Rampa liczy ok. 750 m. W jej centralnej części lekarze SS przeprowadzali selekcje transportów z Żydami, kierując większość z przywiezionych osób do komór gazowych. Po wybuchu Powstania Warszawskiego Niemcy przywieźli tu także Polaków ze stolicy i uwięzili w Auschwitz.

Przed wybudowaniem rampy w Birkenau, transporty zatrzymywały się na bocznicy pomiędzy obozami Auschwitz II i Auschwitz II-Birkenau. Nazywana ona jest "Altejudenrampe", czyli "stara rampa żydowska".

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ub.r. zwiedziło je ponad 2,15 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

 

  Komentarze


  • Ultravox2010
   23 marca, 20:20

   Popieram ten apel.Dziwi mnie jednak,ze jest zero komentarzy,bo niektorzy na "Londynku" tak chetnie pisza,kiedy sie napija.Uszanujcie sytuacje,kiedy zabieraja ci twoje dziecko i osobno idziecie umierac.Zyd?Polak?Cygan?Jakie to ma znaczenie?Nadal zero komentarzy "wszystkowiedzacych" Polaczkow???

  • Taki sobie nikt
   24 marca, 00:43

   Widzisz Ulttavox,nie ma powodu by komentować "prawdę oczywistą "

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.09.2019
  GBP 4.906 złEUR 4.343 złUSD 3.927 złCHF 3.961 zł

  Sport


  Reklama