Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

More than half of Canadians support a boycott of the Beijing Winter Olympics

More than half of Canadians support a boycott of the Beijing Winter Olympics
Igrzyska Beijing Winter Olympic Games, które mają odbyć się w przyszłym roku, budzą wiele kontrowersji. (Fot. Getty Images)
According to the survey, 54 percent. Canadians are in favor of a boycott of the 2022 Beijing Winter Olympics over allegations of human rights violations by China, reports the Hong Kong daily South China Morning Post.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Gazeta przedstawia wyniki przeprowadzonego na reprezentatywnej grupie Kanadyjczyków badania, w którym ankietowanym zadano pytanie o to, czy kraj powinien zbojkotować olimpiadę w Pekinie. W opisie pytania dodano, że w ostatnich miesiącach pojawiły się wezwania do bojkoty z powodu zarzutów o łamanie praw człowieka w Chinach.

Według 54 proc. badanych, Kanada powinna "zdecydowanie" lub "prawdopodobnie" zrezygnować z udziału w igrzyskach. 24 proc. ankietowanych zaznaczyło przeciwne odpowiedzi, reszta nie miała na ten temat wyrobionego poglądu. Bardziej chętne do bojkotu były osoby powyżej 55 roku życia i mężczyźni. Przeciwko udziałowi w imprezie opowiedziało się też 49 proc. Kanadyjczyków pochodzenia wschodnioazjatyckiego.

Sportowcy z Kanady zazwyczaj bardzo dobrze wypadają na zimowych olimpiadach, podczas ostatniej z nich w Pjonczangu w 2018 r. zajęli trzecie miejsce w ogólnej klasyfikacji medalowej, w 2014 r. w Soczi - czwarte.

"Nikt nie chce, by z tego powodu cierpieli sportowcy, ale przymykając oko na prowadzone przez komunistyczny reżim ludobójstwo w Sinciangu, zhańbilibyśmy wartość tego globalnego wydarzenia" - dziennik przypomina stanowisko posła i lidera opozycyjnej Konserwatywnej Partii Kanady Erina O'Toole'a, który już wcześniej wzywał do przeniesienia zimowej olimpiady do innego kraju.

Parlament Kanady, obok m.in. parlamentu Holandii i USA oskarżył Chiny o ludobójstwo w zamieszkanym przez Ujgurów regionie Sinciang. W raportach niezależnych badaczy pojawiały się oskarżenia o gwałty, tortury, indoktrynację, przymusowe uwięzienie, sterylizacje i aborcje oraz zmuszanie Ujgurów i przedstawicieli innych muzułmańskich mniejszości do pracy w fabrykach i na polach bawełny. Pekin odrzuca te oskarżenia.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 29.03.2024
    GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement