Menu

More than 450 Polish 'modern slaves were forced to work supplying top supermarkets

More than 450 Polish 'modern slaves were forced to work supplying top supermarkets
Detaliczni giganci nie byli świadomi, że pośrednio pracują dla nich polscy niewolnicy. (Fot. Getty Images)
Victims of a modern slavery ring who trafficked an estimated 450 Poles to the UK were put to work on farms supplying major supermarkets, it emerged yesterday.
Advertisement
News available in Polish

Grupa przestępcza, złożona z ośmiorga Polaków, znajdowała w Polsce osoby wywodzące się z grup szczególnie narażonych na wyzysk - w tym bezdomnych, byłych więźniów i alkoholików - wabiąc je wizją "lepszego życia" w Wielkiej Brytanii.

Na Wyspach ludziom tym zabierano dokumenty, aby na ich podstawie otworzyć konta bankowe, na które wpływały fikcyjne zasiłki i pensje z ciężkiej pracy fizycznej. Gang "zarobił" w ten sposób ok. 2 miliony funtów - podaje "Daily Mail".

Niewolnicy trafiali m.in. magazynów, gospodarstw rolnych i fabryk drobiu, które dostarczały produkty do największych brytyjskich sieci supermarketów, w tym do Tesco i Asdy. 

Jedną z ofiar polskiego gangu był Dariusz, zwabiony do Wielkiej Brytanii w 2015 r. Początkowo obiecano mu 300 funtów tygodniowo za pracę w sortowni śmieci. "Do ręki" miał dostawać połowę tej sumy, a pozostała kwota miała pokryć koszty zakwaterowania i wyżywienia.

Polacy zostali skazani na kary do 11 lat pozbawienia wolności. (Fot. Getty Images)

Jednak kiedy Dariusz przybył do Wielkiej Brytanii, trafił do domu z dwiema sypialniami, w którym mieszkało ośmiu innych mężczyzn. Wszyscy żywili się przeterminowanym jedzeniem z lokalnego sklepu.

"Ich obietnice były kłamstwem" - wyznał Polak. "Kiedy dotarłem do Wielkiej Brytanii, nie zapłacono mi nic, a oni kontrolowali moje życie. Nie mogłem nawet chodzić sam do sklepu. Grozili mi. Jeden z nich powiedział, że jeśli będę próbował uciec, to mogę wykopać dla siebie w lesie dół" - dodała ofiara współczesnego niewolnictwa. Dariuszowi udało się uciec z gospodarstwa w marcu 2015 r., zaledwie miesiąc po przybyciu do Wielkiej Brytanii.

Polak był jednym z siedmiu mężczyzn, którzy pracowali w Sandfields Farms - firmie produkującej cebulę, seler, grzyby i rzodkiewki. Do jej klientów należą Waitrose, Marks & Spencer, Sainsbury's, Tesco i Asda.

Co najmniej 25 innych ofiar zmuszano do produkcji ogrodzeń dla firmy Kidderminster, która zaopatrywała największych detalistów, takich jak Homebase, Argos i Wickes.

Wszystkie sieci supermarketów i inne zaangażowane firmy twierdzą, że nie wiedziały, iż pracownicy są wykorzystywani przez gang. Niektóre przedsiębiorstwa dowiedziały się o wyzyskiwaniu Polaków dopiero, kiedy skontaktowali się z nimi dziennikarze.

 
  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 18.10.2019
  GBP 4.967 złEUR 4.284 złUSD 3.850 złCHF 3.897 zł

  Sport


  Advertisement