Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

More cases against banks in Poland

More cases against banks in Poland
Sądy coraz częściej stają po stronie frankowiczów. (Fot. Getty Images)
There is a growing number of cases against banks, and there may be even more of them, because the courts are more likely to adjudicate in favor of clients - says Rzeczpospolita.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości, na które powołuje się w artykule "Rzeczpospolita", w I kwartale br. do sądów wpłynęło 2 tysiące spraw dotyczących hipotek walutowych, czyli o połowę więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Kancelarie prawne pytane przez "Rz", wskazują jako przyczyny wyroki Sądu Najwyższego z kwietnia i maja oraz stanowisko rzecznika Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, które były korzystne dla frankowiczów. "Do tego doszedł brak zapowiadanego funduszu konwersji w przyjętej ustawie frankowej, który miał zmusić banki do oferowania lepszych warunków przewalutowania" - informuje "Rzeczpospolita. Dodatkowo z danych portalu PomocFrankowiczom.pl, na które powołuje się gazeta, wynika, że zwiększyła się liczba korzystnych wyroków sądów z 54 proc. w 2018 (po 25 proc. w 2016 i 2017) do 87 proc. w tym roku.

Inwestorzy bankowi - jak informuje "Rz" - też zmienili podejście, co widoczne jest w spadku notowań akcji Millennium i mBanku, mających największy udział hipotek walutowych. Przez miesiąc spadły one odpowiednio o 14 proc. i 11 proc.

"To efekt dostrzegania przez inwestorów ryzyka dużych kosztów ponoszonych przez banki z powodu przegrywania liczniejszych spraw sądowych. Ten negatywny dla sektora scenariusz powoli się materializuje" – ocenia dla "Rzeczpospolitej" Andrzej Powierża, analityk DM Citi Handlowego. Dodaje również, że coraz częstsze przegrane banków powodują efekt kuli śnieżnej, bo coraz więcej klientów idzie do sądów, widząc korzystne rozstrzygnięcia, a one są najlepszą reklamą dla kancelarii prawniczych - zauważa "Rz".

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement