Our Privacy Policy and Cookies have been updated.

We have made some important changes to our Privacy and Cookies Policy and we want you to know what this means for you and your information.

Menu

More and more Poles use travel agencies

More and more Poles use travel agencies
Biura podróży odnotowały w Polsce 25-procentowy wzrost sprzedaży. (Fot. Thinkstock)
Over 2.5 million people benefited in 2017 from trips organized by tourist offices, that is by 25%. more than a year earlier. This year promises to be equally good - informed the president of the Polish Chamber of Tourism (PIT) Paweł Niewiadomski.
Advertisement
News available in Polish

Jak przekazał prezes PIT na konferencji prasowej, sytuacja branży turystycznej jest wyjątkowo dobra - wyraźnie rośnie zainteresowanie wyjazdami zorganizowanymi. O ile w krajach europejskich taka turystka rośnie rocznie o 7 proc., to w ubiegłym roku w Polsce biura podróży odnotowały 25 proc. wzrost, a w tym roku jest spodziewany zwiększenie turystów o 20 proc.

Największych czterech touroperatorów: Itaka, TUI, Rainbow i Grecos Holiday obsłużyło ponad 70 proc. zorganizowanych wyjazdów. Polacy coraz częściej rezerwują wakacje wcześniej w opcji First Minutes, zachęcają do tego niższe ceny i bogata oferta. Przy czym 2/3 klientów wybiera opcje all inclusive - tłumaczył Niewiadomski.

Do najchętniej wybieranych kierunków przez polskich turystów należy Grecja, Turcja i Hiszpania. W pierwszej dziesiątce znalazła się też Bułgaria, Egipt, Włochy, Chorwacja, Portugalia , Albania oraz Tunezja. Coraz więcej jest chętnych na wyjazd do Gruzji ze względu na uruchomienie z Polski do tego kraju połączeń lotniczych - zaznaczył szef PIT.

Niewiadomski podkreślił, że korzystanie z biur podróży oznacza "wakacje z gwarancją". Turysta ma pewność, że w przypadku ewentualnego bankructwa biura ma zagwarantowany powrót do kraju lub jeżeli jeszcze urlopu nie rozpoczął - zwrot wpłaty.

Niewiadomski przypomniał, że od 1 lipca tego roku zmieniają się przepisy dotyczące imprez turystycznych. Polskie prawo będzie dostosowane do unijnych rozwiązań w tym zakresie. Turysta, który wykupił wyjazd od biura turystycznego będzie 100 proc. zabezpieczony. Ponadto nowe przepisy zobowiązują biuro do pełnego i jasnego przekazu informacji dotyczących wyjazdu podając m.in. wszystkie koszty, które musi ponieść podczas planowanej podróży.

"Najważniejsza zmiana to możliwość dochodzenia odszkodowania nie tylko od biur podróży, ale także od podmiotów, które ułatwiają nabycie powiązanych usług turystycznych" - zauważył Niewiadomski.

"Sprzedaż za pośrednictwem internetu biletu lotniczego, a zaraz potem przekierowanie do zakupu usługi hotelarskiej czy innej usługi, na przykład wynajmu samochodu to już w tym momencie jest usługa turystyczna albo tak zwana powiązana usługa turystyczna. W obydwu przypadkach klient jest chroniony. Wcześniej tego nie było” - dodał.

Nowa ustawa wprowadza też inne korzystne dla turysty rozwiązania min. wydłuża z 2 do 3 lat okres przedawnienia roszczeń, wprowadza możliwość rozwiązywania sporów polubownie. Ponadto nie będzie obowiązywał przepis nakazujący zgłoszenia reklamacji usługi w ciągu 30 dni. Ale w interesie turysty - jak dodał Niewiadomski - jest jak najwcześniejsze jej zgłoszenie.

Grecja pozostaje numerem jeden dla polskich turystów. (Fot. Thinkstock)

 
  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 14.08.2018
  GBP 4.823 złEUR 4.300 złUSD 3.777 złCHF 3.803 zł

  Sport


  Advertisement