Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Monument Stonehenge wzniesiony, aby świętować

Monument Stonehenge wzniesiony, aby świętować
Stonehenge jest jedną z najsłynniejszych europejskich budowli megalitycznych. (Fot. Thinkstock)
Budowa kamiennego kręgu Stonehenge mogła być miejscem spotkań towarzyskich i zbliżania do siebie ludzi - twierdzą naukowcy. To już kolejna hipoteza dotycząca powodu wzniesienia monumentu.
Reklama

"Proces budowania Stonehenge i organizowania w tym czasie przyjęć mógł być ważniejszy niż sam ukończony pomnik” – oświadczyli eksperci z English Heritage.

Brytyjscy naukowcy są przekonani, że wybór kamieni, ich sposób przenoszenia i ustawienia na terenie Salisbury Plain był sposobem na zbliżanie do siebie ludzi, urządzano bowiem w tym czasie wiele uroczystości i radosnych spotkań.

"W dzisiejszej kulturze zachodniej zawsze staramy się sprawić, aby wszystko było tak proste i szybkie, jak to tylko możliwe, ale wierzymy, że dla budowniczych Stonehenge mogło tak nie być" - podkreśla historyk Susan Greaney.

"Nakierowanie dużej liczby osób z całego świata do wzięcia udziału w procesie budowy było potencjalnie potężnym narzędziem pokazującym siłę społeczności i nastawienie do osób z zewnątrz" - zaznaczyła Greaney.

"Przyjmowanie i wynagradzanie tych, którzy podróżowali z daleka, być może nawet w formie pielgrzymki, mogą być wyrazem siły i pozycji społecznej" - dodała historyk.

Z badań wynika, że prehistoryczni ludzie przywozili do Stonehenge także zwierzęta - i to z oddalonej o ponad 800 km północno-wschodniej Szkocji,  aby wziąć udział w wystawnych świętach w środku zimy.

Eksperci próbowali dowiedzieć się, dlaczego ludzie, którzy zbudowali Stonehenge, zdecydowali się do wzniesienia monumentu użyć kamieni z Preseli Hills, znajdujących się o 250 km dalej. Kamienie ich zdaniem zostały prawdopodobnie przetransportowane wodą i lądem. Musiało to kosztować współczesnych wiele czasu i trudu. Eksperci sądzą teraz, że budowa pomnika była tak samo ważna dla ludzi neolitu, jak obrządki w nim.

Historycy, archeolodzy i inżynierowie od dawna zastanawiają się jak zbudowano Stonehenge. Megalityczny krąg w południowej Anglii wzniesiono trzy i pół tysiąca lat temu. Jedna z teorii zakłada, że Stonehenge zostało zbudowane jako pomnik mający na celu połączenie mieszkańców Wysp Brytyjskich po bardzo długim okresie konfliktu pomiędzy wschodem i zachodem.

Są też zwolennicy wytłumaczenia, że kamienny krąg to rodzaj radia, anteny, a nawet instrumentu muzycznego. Niektórzy są przekonani, że Stonehenge jest lądowiskiem statków kosmicznych.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.09.2018
  GBP 4.804 złEUR 4.309 złUSD 3.662 złCHF 3.818 zł

  Sport


  Reklama