Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Modlitewnik wrócił do biblioteki po 170 latach

Modlitewnik wrócił do biblioteki po 170 latach
Stare wydawnictwa i księgi pisane ręcznie to łakomy kąsek dla wybrednych kolekcjonerów. (Fot. Thinkstock)
To pierwsza historia ze Starym Testamentem w tle, która się dobrze kończy - skradziony z biblioteki modlitewnik wrócił do niej po 170 latach - donosi 'Irish Examiner'. Zabytkowa publikacja z 1666 roku trafiła z powrotem do najstarszej irlandzkiej książnicy - Marsh's Library.
Reklama

“Book of Common Prayer” został zabrany z czytelni w 1840 roku. Jak twierdzi pracownik biblioteki, Jason McElligott, jest to dopiero 8. z 1,2 tys. cennych książek, która wróciła na swoje miejsce. Pozycja została odnaleziona w ubiegłym tygodniu na plebanii kościoła irlandzkiego w Monkstown, przez wielebnego Roya Byrne’a.

“Zobaczył stempel biblioteki, skontaktował się z nami i powiedział: To chyba wasza własność. Jakie były jej losy przez ostatnie 170 lat – nie wiemy” - komentuje McElliott.

Modlitewnik zawiera rodzinne zapiski dotyczące narodzin. Jej wartość wynosi obecnie od €500 do €750. Inna zaginiona perła bibliotecznej kolekcji – skradziona w 1670 i dotąd nieodzyskana “The Sceptical Chymist” - warta jest dziś €410 tys.

“Pieniądze nie są najważniejsze. Chodzi o wartość kulturową” - podsumowuje McElliott.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.09.2018
  GBP 4.804 złEUR 4.309 złUSD 3.662 złCHF 3.818 zł

  Sport


  Reklama