Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Mniej niż połowa Brytyjczyków uważa, że Brexit został zrealizowany

Mniej niż połowa Brytyjczyków uważa, że Brexit został zrealizowany
Boris Johnson podczas kampanii wyborczej w 2019 r. (Fot. FRANK AUGSTEIN/POOL/AFP via Getty Images)
Ponad połowa Brytyjczyków uważa, że obietnica Borisa Johnsona dotycząca 'przeprowadzenia Brexitu w 2019 roku' nie została do końca zrealizowana – donoszą media.
Reklama
Reklama

Premier skupił się na Brexicie podczas wyborów parlamentarnych dwa lata temu, a obietnicę realizacji wyniku referendum z 2016 r. uznano za jeden z powodów, dla których partia torysów zdobyła ogromną większość.

Tymczasem w sondażu firmy YouGov przeprowadzonym wśród 3 525 dorosłych osób mniej niż jedna trzecia (28%) wszystkich wyborców uważa, że postulaty dotyczące Brexitu zostały spełnione, a 21% stwierdziło, że nie ma zdania na ten temat.

Nieco ponad połowa (51%) twierdzi, że Brexit nie został zrealizowany - i to dwa lata po tym, jak Wielka Brytania oficjalnie opuściła Unię Europejską (UE). Wyniki sondażu pokazują również, że większość głosujących za wyjściem z UE (46%) sądzi, że Brexit nie został zrealizowany, a 40% twierdzi, że tak.

Wyniki badania zostały opublikowane po tym, jak Johnson zasugerował, że część porozumienia w sprawie Brexitu może zostać zerwana z powodu sporu dotyczącego protokołu północnoirlandzkiego.

Według doniesień, ministrowie pracują nad projektem przepisów, które jednostronnie zniosłyby konieczność kontroli wszystkich towarów wysyłanych z Wielkiej Brytanii do Irlandii Północnej.

Proponowana ustawa pozwoliłaby przedsiębiorstwom w Irlandii Północnej na lekceważenie zasad i przepisów UE oraz odebrałaby Europejskiemu Trybunałowi Sprawiedliwości prawo do orzekania w sprawach dotyczących tego regionu.

Co istotne, ustawa ta częściowo unieważniłaby protokół uzgodniony przez Johnsona w 2019 r. i oznaczałaby, że Wielka Brytania naruszyła swoje zobowiązania wynikające z umowy w sprawie Brexitu. Argumentowano jednak, że protokół nie zostanie całkowicie unieważniony, przy czym rozważane są środki mające na celu złagodzenie problemu Irlandii Północnej.

Wczoraj minister spraw zagranicznych Liz Truss odbyła rozmowę z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Marosem Sefcovicem, w której podkreśliła, że spór o Irlandię Północną nie może się przeciągać. Podniosła pilną potrzebę renegocjacji zapisów protokołu, gdyż chodzi o utrzymanie pokoju i stabilności w Irlandii Północnej.

W środę Johnson stwierdził, że porozumienie wielkopiątkowe jest ważniejsze niż protokół północnoirlandzki i odrzucił sugestie o jakiejkolwiek możliwej eskalacyjnej odpowiedzi ze strony UE jako "szalone".

Dodał, że nie ma potrzeby "dramatyzowania", ale podtrzymał sugestie, że może unieważnić pewne elementy porozumienia.


 

Czytaj więcej:

Szef rządu Irlandii Płn. zrezygnował w proteście przeciw protokołowi

Brytyjskie media: Brexit zapoczątkował złoty wiek w stosunkach z Europą Wschodnią

Życie Brytyjczyków w UE po Brexicie. "Wstyd i rozczarowanie"

Brytyjskie media: Rząd planuje unieważnić protokół północnoirlandzki

Jakich produktów żywnościowych nie można już wwozić z UK do UE po Brexicie?

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama