Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Młodzi Irlandczycy i Polacy wśród najbardziej religijnych w Europie

Młodzi Irlandczycy i Polacy wśród najbardziej religijnych w Europie
Zapytani o odmawianie modlitw poza nabożeństwami 31% przyznało, że robi to raz w tygodniu i tyle samo nie modli się nigdy. (Fot. Thinkstock)
Młodzi Irlandczycy są jednymi z najbardziej religijnych w Europie. W grupie tej znaleźli się także Polacy, Litwini oraz Izraelici.
Reklama

Badania, na potrzeby październikowego synodu biskupów w Rzymie, opracowały 2 katolickie uniwersytety: londyński St Mary’s University oraz Institut Catholique de Paris. Naukowcy wykorzystali dane z Europejskiego Sondażu Społecznego 2014/16, przeprowadzonego w 22 krajach.

Wynika z nich, iż 54% Irlandczyków w wieku 16-29 lat identyfikuje siebie jako katolików, 5% jako przynależących do innych odłamów chrześcijaństwa, 2% wyznaje religię niechrześcijańską, a 39% - żadnej.

W całej grupie tylko 15% bierze udział w nabożeństwach co tydzień, poza specjalnymi okazjami jak śluby i pogrzeby. 26% nie robi tego nigdy. Wśród katolików proporcja ta wynosi 24% - 10%.

Zapytani o odmawianie modlitw poza nabożeństwami 31% przyznało, że robi to raz w tygodniu i tyle samo nie modli się nigdy.

Badanie wykazało jednocześnie, iż najmniej religijni są młodzi Czesi – 91% z nich nie identyfikuje się z żadnym wyznaniem. W Estoni odsetek ten wynosi 80%, w Szwecji 75, w Wielkiej Brytanii 70, a we Francji 64. Po drugiej stronie skali znaleźli się Izraelici 1%, Polacy – 17%, Litwini – 25% oraz Irlandczycy z wynikiem 39%.

"Tylko w 4 krajach ponad 10% młodych dorosłych deklaruje uczęszczanie na nabożeństwa przynajmniej raz w tygodniu” - skomentował autor raportu prof. Stephen Bullivant, dyrektor Benedict XVI Centre for Religion and Society na St Mary’s University.

 

  Komentarze


  • Gierr
   31 marca, 09:35

   Gownoburza za 3..2..1...

  • DLA CIECIE..
   31 marca, 10:12

   Na radosne święta Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa życzymy, by Jego blask zwyciężający śmierć rozjaśniał doliny zmartwień, przenikał cienie codziennych trudów, umacniał w chwilach boleści, podnosił w czasie słabości i prowadził ku wiecznej radości.

  • Baramba
   31 marca, 21:56

   Bogu dzięki.

  • Prawdziwy Polak.
   5 kwietnia, 20:07

   Gierr nie poszlo ci . Tak przy okazji w kiciu gier to muszla klozetowa czyli kibel.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.07.2018
  GBP 4.838 złEUR 4.327 złUSD 3.717 złCHF 3.720 zł

  Sport


  Reklama