Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Minister obrony Kanady: Sytuacja na świecie w groźny sposób przypomina lata 40. XX wieku

Minister obrony Kanady: Sytuacja na świecie w groźny sposób przypomina lata 40. XX wieku
"Każdy problem na świecie jest obecnie związany z tym, co dzieje się w Ukrainie". (Fot. Anna Moneymaker/Getty Images)
W groźny sposób przypominają się lata 40. ubiegłego wieku - podsumowała sytuację polityczną na świecie minister obrony Kanady Anita Anand, otwierając Międzynarodowe Forum Bezpieczeństwa w Halifaksie.

Anand podkreśliła, że wyzwania XXI wieku dla krajów liberalnej demokracji oznaczają konieczność wielostronnej współpracy.

Odnosząc się do ataku Rosji na Ukrainę wskazała, że Władimir Putin pomylił się zarówno co do możliwości łatwego zwycięstwa nad wojskiem ukraińskim, jak i co do tego, że inne państwa "odwrócą wzrok" i zapewniła o dalszej pomocy ze strony Kanady.

"Każdy problem na świecie jest obecnie związany z tym, co dzieje się w Ukrainie" - podkreślał z kolei przewodniczący Forum Peter Van Praagh.

Przedstawiając priorytety polityki obronnej Kanady, Anand wskazała na współpracę z USA, przypominając, że rząd Kanady przeznaczył prawie 40 mld CAD na modernizację wyposażenia NORAD, kanadyjsko-amerykańskiego systemu obrony powietrznej.

Podkreśliła, że obecnie "geopolitycznie intensywny" stał się teren Arktyki. Stąd zapowiedź modernizacji infrastruktury, systemów ostrzegania i inwestycji w badania naukowe oraz zwiększanie odporności na skutki zmian klimatu. Wskazała, że broń hypersoniczna i technologie kwantowe są obecnie wśród najważniejszych wyzwań wojskowych.

Anand (na zdj.) zapewniła Ukrainę o dalszej pomocy ze strony Kanady. (Fot. EVARISTO SA/AFP via Getty Images)

"W nadchodzących tygodniach Kanada przedstawi swoją strategię wobec rejonu Indo-Pacyfiku" - wskazała Anand, dodając, że region ten wpływa na zmiany globalne. Kanada zamierza zwiększyć swoją obecność wojskową w rejonie Indo-Pacyfiku i pozycjonować się jako lider współpracy wojskowej w tym rejonie. Anand dodała, że właśnie w tym regionie znajdują się Chiny, które "oddalają się" od wartości, których Kanada zamierza bronić.

"Będziemy stawiać wyzwania Chinom, gdy tak będzie należało czynić i współpracować, gdy będziemy musieli" - podkreśliła Anand, wskazując na "realistyczne podejście" Kanady i możliwość współpracy w takich sprawach jak zmiany klimatu czy problem Korei Płn. i potępiła próby rakietowe prowadzone przez ten kraj.

Przypomniała, że choć Francis Fukuyama pod koniec zimnej wojny pisał o zwycięstwie liberalnej demokracji, to niedawno ten sam Fukuyama pisał, że demokracja przetrwa, jeśli ludzie będą w stanie o nią walczyć, "broniąc wartości, które są dla nas ważne".

Czytaj więcej:

Banksy potwierdził, że jest autorem siedmiu murali na Ukrainie

USA jednoznacznie o wybuchu w Przewodowie: Ostateczną winę ponosi Rosja

"The Times": Polska pozostaje w sercu zachodniego sojuszu

Były brytyjski minister obrony: Nie tylko Ukraina, ale my wszyscy mamy dług wobec Polski

Rosyjski żołnierz z brygady odpowiedzialnej za zbrodnie w Buczy poprosił o azyl w Hiszpanii

Biały Dom: Nikt nie naciska na prezydenta Zełenskiego w sprawie negocjacji z Rosją

    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł

    Sport