Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Minione Boże Narodzenie najgorszym sezonem w handlu od 10 lat

Minione Boże Narodzenie najgorszym sezonem w handlu od 10 lat
Brytyjski handel przechodzi trudny okres. (Fot. Getty Images)
Najgorsze wyniki od dekady odnotowały brytyjskie sklepy w czasie świątecznego sezonu. Zdaniem organizacji British Retail Consortium, winne były zbyt małe obniżki cen i niespotykana dotąd konkurencja ze strony internetu.
Reklama

W grudniu odnotowano roczny wzrost sprzedaży na poziomie 0%, co jest rezultatem najgorszym od 2008 roku.

“Zmagający się z coraz wyższymi kosztami życia konsumenci zdecydowali się nie wydawać za wiele w minione święta. Najsłabszy od dekady grudzień oznacza trudny początek 2019 roku, z perspektywą kolejnego wzrostu opłat oraz coraz realniejszym zagrożeniem Brexitu bez porozumienia” - komentuje Helen Dickinson, prezes BRC, dodając, że brytyjski handel zmienia się dramatycznie także przez wyższe koszty utrzymania pracowników.

Według firmy analitycznej KPMG, choć widoczny był kontrast między wynikami tradycyjnych sklepów a internetowych, to i w sieci w 2018 sprzedaż spowolniła.

Gałęzią handlu, która radzi sobie najlepiej, jest spożywcza. Tesco odnotowało w ciągu 6 tygodni do 5 stycznia włącznie, 2,2-procentowy wzrost obrotów.

Dobre wyniki wykazał także Morrisons, jednak już Sainsbury’s – który niedawno zakupił sieć sklepów ASDA – nie wypadł najlepiej. Marks & Spencer utrzymuje, że “widzi widoki na poprawę w styczniu”, choć w czasie świąt sprzedał mniej odzieży i jedzenia.

John Lewis Partnership ostrzegł z kolei, że zagrożona jest roczna premia dla pracowników, ponieważ w ciągu 7 tygodni do 5 stycznia sprzedał tylko o 1% towarów więcej. Waitrose odnotował wzrost 0,3%, a Debenhams o 3,4% gorsze wyniki niż w czasie świąt 2017 r.

 

  Komentarze


  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.07.2019
  GBP 4.721 złEUR 4.248 złUSD 3.787 złCHF 3.857 zł

  Sport


  Reklama