Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Milion jenów nagrody dla zwycięzcy projektu maskotki

Milion jenów nagrody dla zwycięzcy projektu maskotki
Tak wygląda logo igrzysk w Tokio. (Fot. Getty Images)
Komitet organizacyjny letnich igrzysk Tokio 2020 potwierdził, że zwycięzca projektu na oficjalną maskotkę otrzyma nagrodę w wysokości miliona jenów (ok. 34 tys. złotych) - poinformowały japońskie media. Najlepsza praca zostanie wyłoniona spośród kilku finalistów.
Reklama

Na razie poinformowano, iż finalistów będzie trzech bądź czterech. Każdy otrzyma nagrodę w wysokości 100 tys. jenów.

Najlepsze projekty zostaną wyłonione w grudniu, po blisko czterech miesiącach konsultacji specjalnie powołanego jury. Projekty prac będzie można bowiem nadsyłać od 1 do 14 sierpnia.

Ostateczny wybór maskotki olimpijskiej i paraolimpijskiej będzie należał do wszystkich uczniów ze szkół podstawowych w Japonii. W Kraju Kwitnącej Wiśni jest 20 tys. takich placówek i 270 tys. klas (będą liczone właśnie głosy klas).

Głosowanie zakończy się w styczniu 2018 roku, a zwycięzca zostanie oficjalnie ogłoszony w marcu.

Maskotką igrzysk olimpijskim w Rio de Janeiro w 2016 roku był Vinicius, zwierzak łączący w sobie zwinność kota, skoczność małpy oraz elegancję ptaka. Był żółty, miał pomarańczowe nogi, niebieskie ręce oraz długi zielony ogon.

Barwy te miały przedstawiać koloryt brazylijskiej metropolii. Imię wybrali internauci, a w głosowaniu uczestniczyło 320 tysięcy Brazylijczyków. Otrzymał je na cześć słynnego w Ameryce Południowej muzyka, który skomponował popularną piosenkę "The girl from Ipanema" (z ang. "Dziewczyna z Ipanemy").

Pierwszymi igrzyskami, które mogły się poszczycić maskotką, były zimowe IO w Grenoble w 1968 roku. Schuss, czyli mężczyzna szusujący na nartach, nie został jednak oficjalnie zatwierdzony przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Tak stało się dopiero z maskotką letnich IO w Monachium w 1972 r. - kolorowym jamnikiem "Waldi".

 
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2019
  GBP 4.928 złEUR 4.344 złUSD 3.932 złCHF 3.967 zł

  Sport


  Reklama