Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Miliarder prosi rząd UK o wsparcie. Jako zabezpieczenie zaoferował wyspę

Miliarder prosi rząd UK o wsparcie. Jako zabezpieczenie zaoferował wyspę
Richard Branson znalazł się w poważnych tarapatach. (Fot. Getty Images)
Brytyjski miliarder Richard Branson zaoferował wczoraj należącą do niego wyspę na Karaibach jako zabezpieczenie rządowej pożyczki dla linii Virgin Atlantic, która podobnie jak cała branża lotnicza, odczuwa skutki epidemii koronawirusa.
Reklama
Reklama

Branson w liście do pracowników podkreślił, że nie zabiega o bezzwrotną pomoc, lecz o pożyczkę na zasadach komercyjnych.

"Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby utrzymać linię - ale będziemy potrzebowali wsparcia rządowego, aby to osiągnąć wobec poważnej niepewności związanej z podróżowaniem i nie wiedząc, na jak długo samoloty będą uziemione" - napisał.

"Byłaby to pożyczka komercyjna - nie byłyby to darmowe pieniądze, a linia spłaciłaby je (tak jak EasyJet zrobią to w przypadku pożyczki w wysokości 600 mln funtów, którą niedawno udzielił im rząd)" - dodał Branson, który jest właścicielem 51 proc. udziałów w Virgin Atlantic. Jak się uważa, chodzi o pożyczkę w wysokości 500 mln funtów.

Jako zabezpieczenie kredytu zaoferował wchodzącą w skład Brytyjskich Wysp Dziewiczych 30-hektarową wyspę Neckar Island, która od ponad 40 lat jest jego własnością. Branson na niej mieszka, ale mieści się na niej także luksusowy ośrodek turystyczny dla maksymalnie 30 osób.

Branson został jednak skrytykowany za to, że prosi o pomoc rządową w sytuacji, gdy jego osobisty majątek jest szacowany na 4 mld funtów, a mieszkając na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych nie płaci w Wielkiej Brytanii podatków. Sam miliarder wyjaśnia, że przeprowadził się tam nie z powodów podatkowych, lecz ze względu na klimat i piękno przyrody.

Założone w 1984 r. linie Virgin Atlantic mają flotę 42 samolotów i przed zawieszeniem ruchu lotniczego z powodu koronawirusa obsługiwały ponad 40 tras.

Czytaj więcej:

Ludzie, którzy najbardziej inspirują Brytyjczyków

Brytyjskie linie lotnicze proszą o rządową pomoc

Straty linii lotniczych wciąż rosną. Nowe szacunki IATA

Ryanair: Zostawianie wolnych miejsc w samolotach to "szaleństwo"

EasyJet ma środki finansowe na dziewięć miesięcy

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama