Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Migracja z UE do Wielkiej Brytanii najniższa od 5 lat

Migracja z UE do Wielkiej Brytanii najniższa od 5 lat
"Brexit może być czynnikiem wpływającym na przeprowadzki między Wielką Brytanią a Unią"... (Fot. Thinkstock)
W Wielkiej Brytanii po raz pierwszy od 5 lat migracja netto z Unii Europejskiej spadła poniżej 100 tys. Zdaniem Krajowego Biura Statystycznego (ONS), przyczyną niekoniecznie jest Brexit, ponieważ 'decyzje o opuszczeniu kraju są zawsze skomplikowane'.
Reklama

Do września 2017 roku saldo migracji netto w obszarze UE (różnica między napływem i odpływem ludności) wyniosła na Wyspach 90 tys. To znaczny spadek w porównaniu z rokiem poprzednim – szacowanym na 165 tys. (45%). Ostatnio podobny wynik odnotowano w 2012 – 82 tys.
Powody decyzji migrantów nie są zdaniem specjalistów jednoznaczne.

“Brexit może być czynnikiem wpływającym na przeprowadzki między Wielką Brytanią a Unią, ale ludzkie decyzje na temat migracji są skomplikowane i ma na nie wpływ wiele różnych okoliczności” - wyjaśniła Nicola White z ONS.

Ograniczenie napływu obcokrajowców jest jednym z najważniejszych elementów Brexitu. Celem premier Theresy May jest zredukowanie salda netto migracji z całego świata do dziesiątków tysięcy. W ubiegłym roku dane ONS wskazały 244 tys. - o 29 tys. (11%) mniej niż w 2016.

Rząd postrzega trend jako jak najbardziej pozytywny.

“Chcemy, aby migracja była kontrolowana i zasadna. Oznacza to system imigracyjny przyciągający i zachęcający do pozostania osoby, które przyjeżdżają do pracy i przywożą ze sobą znaczne korzyści dla kraju. Zarazem chcemy zamknąć drzwi wszystkim innym. Migracja netto niższa o 29 tys. wskazuje na to, że po wyjściu z UE będziemy w stanie wprowadzić system imigracyjny korzystny dla Zjednoczonego Królestwa. Jednocześnie podkreślamy, że pragniemy, aby obywatele Wspólnoty, którzy już mieszkają na Wyspach, mieli pewność co do swoich praw obywatelskich, co gwarantuje zawarta w grudniu umowa” - wyjaśniła minister imigracji Caroline Nokes.

Dla opozycji statystyki pokazują, że Torysi wprowadzili do polityki imigracyjnej “bałagan”.

“Po raz kolejny rząd nie wypełnił normy w zakresie poziomu imigracji netto, którą sam założył. Nadal jest ona ponad dwukrotnie większa, a mimo to Ministerstwo Spraw Wewnętrznych odmawia wiz wykwalifikowanym lekarzom, tak potrzebnym NHS. Ten deficyt dotyka nas wszystkich” - podkreśliła minister Gabinetu Cieni z Partii Pracy Diane Abbott.

 

  Komentarze


  • Akord
   22 lutego, 17:21

   Nie zgadzam sie!!! Przyczyna jest bardzo slaby kurs funta oraz brak zapewnien co do przyszlosci wlk bryt na arenie europy ludzie wybieraja belgie holandie niemcy islandie danie czy norwegie. Za kilka lat wlk bryt utopi sie w swojej dumie i bedzie blagac zeby ktos przyjechal do nich do pracy.

  • Czytelnik anonimowy
   22 lutego, 17:26

   migranci socjalni wiedzą że kończy się ... ciekawe jaki kraj teraz wyprowadzą z UE

  • Piwoporobocie
   22 lutego, 17:39

   to dobrze i zle. dobrze bo mniej konkurenci, wiecej roboty. zle bo jak zjade do Najjasniejszej na lato to nie bede mogl wrocic na robote przez ten breksit. takie mam zdanie.

  • THC
   22 lutego, 20:05

   Takie betony jak ja i czytelnik nadal bedziemy siedziec na londynku! Niech zyje londynek i Abdule moje ziomki hue bue hue

  • Pimpek
   22 lutego, 21:24

   Tylko naiwni mogą liczyć na znaczny wzrost zarobków po Brexicie.Pracodawcy już przyzwyczaili się do niskich płac i nawet wyjazd kilkuset tysięcy imigrantów z wysp,nie zmusi ich do podwyżek.Mam kolegę ekonomistę pracującego w dużej firmie outsourcingowej i ma sporą wiedzę w temacie brytyjskiej gospodarki.Pracodawca nie podwyższy płac nie garnącym się do pracy Brytyjczykom,tylko będzie przenosił biznes w inne miejsce.Tym bardziej,że niezależnie od wersji Brexitu - twardej czy miękkiej- nastąpi recesja gospodarcza przez pierwsze 5-7 lat po opuszczeniu struktur UE.Biznes nie lubi takich zawirowań.

  • Tom
   23 lutego, 00:21

   ....i zacznijcie się kuźwa przyzwyczajać oraz gotować bo kurczaki do KFC już nie przyjadą:))

  • Winston
   23 lutego, 07:44

   Pracuje w uk 2004 roku w jednej firmie caly czas ,jeszcze okolo 3lat temu na sezon przyjezdzaly ludziska z pl tylko nowi bo tylko tacy chcieli u nas pracowac.Teraz jest problem bo nowi niechca przyjezdzac bo albo nie chca albo poprostu ich nie ma... Nikt nie bedzie robil za minimalna w polu ciezka praca za 1000£, szef zaczyna podnosic juz starszym pracownikom stawki bo widzi ze jeszcze chwile i nie bedzie komu robic.I bardzo dobrze niech sie naucza ze czady taniego pracownika z pl sie skonczyly

  • THC
   23 lutego, 07:48

   Jak milo przeczytac z samego rana dobrego newsa. Najwazniejszy element brexitu, ograniczyc imigracje jak widac dziala. hue hue hue ;D

  • Willys
   23 lutego, 07:56

   Ooo.Londynkowy glupek THC znowu nas zabawia swoimi wypocinami :DDD

  • THC
   23 lutego, 09:14

   @Willys: zimno dzisiaj. Pilnuj betoniarki betonie, zeby nie zamarzla. hue hue hue ;D

  • Willys
   23 lutego, 09:41

   Nasz londynkowy cudak THC zna tylko kilka slow-beton,torba w krate,pakowac sie i plebl.Kurde,przynudzasz po prostu.Jestem rozczarowany po prostu haha. :DD

  • Hahaha
   23 lutego, 16:28

   THC -nie każdy obraca się na wiochach,wśród ziemniaków,torb,betoniarek.Wiemy że pochodzisz z grajdoła na wzgórzu,Ale chłopie idź i posługuj się tym językiem u siebie,my nie musimy tego g.wna czytać codziennie.Ja wiem że masz żal,o to kim jestes ,o swoją rodzinę,pochodzenie ,ale z takimi rzeczami do specjalisty,bo ja zaczynam sie zastanawiac czy Ty czasem ,sam sobie krzywdy kiedys nie zrobisz.Nerwica aż bije z daleka.I czy my jesteśmy plebsem ?Moze byc,ale Tak samo Ty nim jesteś,i jeszcze z grajdoła haha .Ciesze sie ze Polska pozbywa się takich ludzi.Czyściej się zrobi .

  • Willys
   23 lutego, 17:08

   do hahaha.
   i jeszcze ten jego smiech-hue hue hue.buracki totalnie :DDDD

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2018
  GBP 4.841 złEUR 4.291 złUSD 3.670 złCHF 3.799 zł

  Sport


  Reklama