Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Mieszkańcy miast wracają do stylu życia sprzed pandemii. Wzrasta mobilność taksówkami i hulajnogami

Mieszkańcy miast wracają do stylu życia sprzed pandemii. Wzrasta mobilność taksówkami i hulajnogami
Zainteresowanie korzystaniem z wynajmu elektrycznych hulajnóg wzrosło wraz z sezonem wiosennym. (Fot. Getty Images)
Ponad połowa mieszkańców polskich miast przyznała, że ma potrzebę nadrobienia wszelkich aktywności towarzyskich i kulturalnych ograniczonych podczas pandemii - wykazało badanie FREE NOW, superaplikacji mobilności miejskiej. Podróżowanie i spotykanie się ze znajomymi lub rodziną bez obostrzeń to aktywności, za którymi jeszcze w lutym tego roku, aż co drugi Polak tęsknił najbardziej.
Reklama
Reklama

Powrót mieszkańców polskich miast do stylu życia sprzed pandemii potwierdzają dane wewnętrzne aplikacji FREE NOW, a także TIER i Dott, operatorów hulajnóg z nią zintegrowanych. Wykazują oni wzrost liczby zamówień taxi i wynajmu współdzielonych hulajnóg, od momentu wycofania obostrzeń covidowych.

"W 2022 roku obserwujemy stały wzrost popytu na mobilność miejską. Najwyraźniej zniesienie wymogu noszenia maseczek i otwarte lokale bez ograniczeń sprawiły, że Polacy chętniej się przemieszczają w miastach. Zamówienia przejazdów taxi z lutego na marzec wzrosły o 30%, a obecnie notujemy ich więcej niż w najlepszych okresach przed pandemią. Rejestrujemy też rekordowe liczby nowych kierowców" - zauważa Krzysztof Urban, dyrektor zarządzający FREE NOW w Polsce.

"Największy udział zamówień przejazdów FREE NOW stanowią kursy weekendowe, a także dojazdy do pracy w dni powszednie, na co wpływ mają powroty części pracowników do biur. Obserwujemy też wzrost zamówień na lotniska i dworce, w związku ze zbliżającym się sezonem wakacyjnym, ale też częstszymi podróżami służbowymi użytkowników korzystających z naszej platformy w celach biznesowych" - dodaje.

Sezon wiosenny przynosi także wzrost zainteresowania korzystaniem z wynajmu elektrycznych hulajnóg. Według raportu Stowarzyszenia Mobilne Miasto, flota wszystkich pojazdów tego typu w Polsce wynosi już 45 tysięcy. Jest to wynik trzykrotnie większy niż w tym samym okresie w ubiegłym roku. Operatorzy współdzielonych hulajnóg, przyznają, że popularność tego środka transportu w mieście będzie wciąż wzrastała wśród Polaków.

Operatorzy hulajnóg działający w Polsce. Infografika pokazuje liczbę hulajnóg współdzielonych danej marki ogólnopolsko oraz miasta, w których działa marka. (Źródło: Mobilne Miasto / SmartRide.pl)

"Hulajnogi elektryczne szturmem zdobyły rynek i sympatię użytkowników. Mieszkańcy miast stają się mniej zależni od samochodów i coraz bardziej zdają sobie sprawę z wartości współdzielonych e-hulajnóg jako niezawodnej oraz wydajnej formy podróżowania. Według naszych danych, szczytowe godziny przejazdów przypadają na pory dojazdu do pracy oraz powrotu z niej, czyli na przedziały 07:00-09:00 i 17:00-19:00.

Nic więc dziwnego, że trasy prowadzące do Śródmieścia i innych centr biznesowych okazały się najczęstszymi w ciągu tygodnia, ale – co ciekawe – w Warszawie największy ruch e-hulajnogowy odbywa się na Białołęce. Weekendami Polacy również korzystają z tej formy transportu, przykładowo podczas podróży rekreacyjnych" - zauważa Borys Pawliczak, dyrektor generalny Dott w Europie Wschodniej i Skandynawii.

Po rocznej obecności w Polsce widać, że powrót do stylu życia sprzed pandemii oznacza większą aktywność i potrzebę przemieszczania się po mieście. Dane z ostatnich badań TIER wyraźnie wskazują, że użytkownicy cenią sobie równowagę między życiem zawodowym a prywatnym i często wybierają e-hulajnogi, aby dojechać do pracy lub na uczelnię, jak również w trakcie wyjść towarzyskich czy dla rozrywki.

"Cieszy nas, że proekologiczne myślenie staje się normą, a Polacy są gotowi, aby zrezygnować z przejazdów samochodem na rzecz niskoemisyjnej mobilności współdzielonej" – twierdzi Mathieu Deloly, dyrektor zarządzający TIER w Europie Środkowo-Wschodniej.

stan polskiego rynku współdzielonych hulajnóg w analogicznym okresie rok wcześniej, tj. na koniec marca 2021 r. (Źródło: Mobilne Miasto / SmartRide.pl)

Badanie w formie ankiety internetowej, wśród 6 000 mieszkańców miast z 10 krajów europejskich, w tym ponad 500 osób z Polski, przeprowadzone na zlecenie FREE NOW, w lutym 2022 roku.

Strefa Danych, E-Hulajnogi sharing Polska, pierwszy kwartał 2022 roku, Stowarzyszenie Mobilne Miasto, dostęp: https://smartride.pl

Czytaj więcej:

Oslo walczy z e-hulajnogami i wprowadza zakaz jazdy nocą

Rośnie liczba przechodniów w UK potrąconych przez hulajnogę

Elektryczne hulajnogi najniebezpieczniejszą formą transportu w Londynie?

Brytyjska polityk chce zakazu korzystania z telefonów podczas jazdy rowerem lub hulajnogą

Londyn: Kamery mają zapobiegać jeżdżeniu e-hulajnogami po chodnikach

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama