Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Mieszkańcy Londynu skarżą się na napady astmy. Winią zanieczyszczone powietrze

Mieszkańcy Londynu skarżą się na napady astmy. Winią zanieczyszczone powietrze
Londyńskie powietrze jest bardzo zanieczyszczone, co ma negatywny wpływ na wielu chorych mieszkańców stolicy. (Fot. Getty Images)
Ponad 300 tys. mieszkańców Londynu uważa, że doznaje napadów astmy na skutek toksycznego powietrza w stolicy - wynika z badania przeprowadzonego przez organizacje Asthma UK oraz British Lung Foundation. 
Reklama
Reklama

Według aktualnych danych, na astmę cierpi obecnie 504 202 londyńczyków. Aż dwie trzecie z nich - 337 500 - wini za napady astmy zanieczyszczone powietrze w Londynie.

Informacje te pojawiły się w czasie, gdy burmistrz Londynu kontynuuje prace na rzecz rozszerzania strefy ULEZ na całą stolicę. Celem jest całkowite rozwiązanie problemu zanieczyszczenia powietrza w mieście.

Komentując nowe badania, Sadiq Khan wskazał, że są one "ważnym przypomnieniem" tego, jak toksyczne powietrze wpływa na najbardziej narażonych londyńczyków.

W najbliższych miesiącach strefa ULEZ zostanie rozszerzona na północne i południowe części stolicy. Oznacza to, że tysiące kierowców będzie zmuszonych do płacenia £12,50 dziennie, jeśli ich pojazdy nie spełnią wyśrubowanych norm emisji spalin. Docelowo ULEZ ma objąć cały obszar tzw. Wielkiego Londynu. 

"Jako ktoś, kto sam żyje z astmą, wiem z własnego doświadczenia, że ​​toksyczne powietrze w Londynie szkodzi zdrowiu. Chcę być najbardziej zielonym burmistrzem w historii. To badanie jest ważnym przypomnieniem, że zanieczyszczenie powietrza nieproporcjonalnie wpływa na najbardziej narażonych londyńczyków i robię wszystko co w mojej mocy, aby chronić dzieci, osoby starsze i osoby z chorobami układu oddechowego przed naszym brudem powietrzem" - przekazał Sadiq Khan.

"W centrum Londynu wiodąca na świecie strefa ULEZ pomogła już zmniejszyć toksyczne zanieczyszczenie o prawie połowę. (...) Ale zanieczyszczenie to nie tylko problem w centrum, dlatego rozszerzenie ULEZ jeszcze w tym roku przyniesie korzyści londyńczykom w całym mieście i jest kluczowym krokiem w ekologicznej odbudowie Londynu. Nie ma czasu do stracenia" - podsumował burmistrz.

Czytaj więcej:

W Irlandii podwojona zostanie liczba stacji monitoringu powietrza

Raport: Pandemia COVID-19 zwiększyła zanieczyszczenie środowiska w Europie

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama