Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Mieszka w UK od 44 lat. Została zwolniona z pracy przez Brexit

Mieszka w UK od 44 lat. Została zwolniona z pracy przez Brexit
Uważa się, że podobnych przypadków jest i będzie coraz więcej. (Fot. Getty Images)
Hiszpanka, która mieszka w Anglii od 44 lat, została zwolniona z pracy w domu opieki, ponieważ nie była w stanie udowodnić, że ma prawo do podjęcia zatrudnienia w Wielkiej Brytanii - donosi 'The Guardian'. To jeden z pierwszych przypadków, który pokazuje, jak nowe przepisy imigracyjne dotykają obywateli UE po Brexicie. 
Reklama
Reklama

Jak podkreśla gazeta, 45-letnia kobieta przyjechała do Wielkiej Brytanii z rodzicami jako 11-miesięczne dziecko i nigdy nie opuściła kraju. Przez ostatnie 3 lata wykonała ponad 100 telefonów do Home Office i ani razu nie udało się jej nawiązać z nikim rozmowy.

Hiszpanka złożyła wniosek o status osoby osiedlonej w ramach programu EU Settlement Scheme, ale jej wniosek "gdzieś utknął", podobnie jak wnioski ponad 500 tys. osób, które jeszcze nie zostały rozpatrzone. 

Kobieta ma dwójkę dzieci i jest głównym żywicielem rodziny. Teraz - w związku z utratą pracy w domu opieki - ma problem z zaspokojeniem podstawowych potrzeb swoich najbliższych.

Organizacje charytatywne pomagające obywatelom UE twierdzą, że sprawa nie jest odosobniona. "Widzimy to regularnie, kiedy osoby, których wnioski pozostają nierozpatrzone, proszone są o wzięcie bezpłatnego urlopu bądź odmawia się im zatrudnienia" - wskazuje Dora-Olivia Vicol z Work Rights Centre.

Właściciele firmy, która zwolniła kobietę, wskazują, że mogliby zapłacić gigantyczną karę, gdyby wciąż ją zatrudniali. 

Samo Home Office przekazało natomiast, że "prawa osób, które wciąż czekają na rozpatrzenie wniosku, są zagwarantowane".

Dora-Olivia Vicol podkreśla jednak, że cały proces jest bardzo skomplikowany, a większość pracodawców nie zna regulacji Home Office dotyczących nierozpatrzonych wniosków. "Brakuje im cierpliwości. Nieprzyjazna polityka stworzyła kulturę strachu, dlatego pracodawcy, chcąc uniknąć ryzyka, przesadnie reagują na prawo do sprawdzenia statusu pracownika" - tłumaczy ekspertka. 

Czytaj więcej:

Ponad 6 mln obywateli UE złożyło wniosek o osiedlenie się w UK

Czy 6 mln aplikacji o settled status oznacza, że w UK żyje 6 mln imigrantów z UE?

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama