Miedwiediew do sędziego: "Dokończę mecz, ale co będzie, jeśli umrę?"

Upał na kortach Tokio jest trudny do wytrzymania, o czym przekonał się wczoraj rosyjski tenisista. (Fot. Getty Images)
Daniił Miedwiediew miał problemy z oddychaniem w trakcie wczorajszego meczu z Włochem Fabio Fogninim w 1/8 finału turnieju olimpijskiego tenisistów w Tokio. Jego stanem zdrowia zaniepokoił się sędzia. 'Dokończę mecz, ale co będzie, jeśli umrę? Czy federacja weźmie odpowiedzialność?' - dywagował Rosjanin.

Wysoka temperatura, duża wilgotność powietrza sprawiają, że tenisiści narzekają na warunki, w jakich rywalizują o olimpijskie laury. Wczoraj z powodu wyczerpania po pierwszym secie zrezygnowała z dalszej gry Hiszpanka Paula Badosa, która w drugiej rundzie wyeliminowała Igę Świątek.

Problemy z oddychaniem miał też Miedwiediew. Rosyjski wicelider światowego ostatecznie pokonał trudności i wygrał z Fogninim 6:2, 3:6, 6:2, ale wcześniej pozwolił sobie na złośliwości w rozmowie z arbitrem.

Sędzia, zaniepokojony stanem zdrowia Rosjanina, podczas jednej z przerw w grze zapytał go, czy wszystko jest w porządku i czy jest w stanie kontynuować grę. "Wszystko w porządku. Mogę dokończyć mecz, ale mogę też umrzeć. A jeśli umrę, czy federacja (ITF) weźmie odpowiedzialność?" - odpowiedział rosyjski tenisista.

Zawody olimpijskie odbywają się pod szyldem ITF, w przeciwieństwie do cyklicznych imprez ATP czy WTA. Tenisiści i tenisistki zwracali uwagę, że nieraz upał na kortach jest trudny do wytrzymania, apelowali o przekładanie meczów na późniejszą porę, ale udało się to jedynie w nielicznych przypadkach.

Z Polaków w tenisowej rywalizacji pozostał tylko mikst Iga Świątek - Łukasz Kubot, którzy wczoraj awansowali do ćwierćfinału. Dzisiaj ich kolejnymi przeciwnikami będą Rosjanie Jelena Wiesnina i Asłan Karacew.