Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Michal Kwiatkowski wins Tour de France stage 18 to bring relief for Ineos

Michal Kwiatkowski wins Tour de France stage 18 to bring relief for Ineos
Polak (po prawej) i Ekwadorczyk ostatecznie pozbyli się towarzystwa podczas zdobywania Glieres. (Fot. Getty Images)
Emotions were running high at the Tour de France as a tearful Michal Kwiatkowski of Ineos Grenadiers took his first Grand Tour victory, while the overall leader Primoz Roglic asked fans to think of him as a “nice person”.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Kwiatkowski jest czwartym Polakiem, który wygrał etap Tour de France. Trzykrotnie dokonał tego Rafał Majka. Pierwszym był natomiast w 1993 roku Zenon Jaskuła, a w 2017 najszybszym podczas jazdy indywidualnej na czas okazał się Maciej Bodnar.

Wczorajszy etap był bardzo wymagający. Na jego trasie znalazło się aż pięć górskim premii, a ostatnia była najwyższej kategorii. Już podczas pierwszego podjazdu uformowała się kilkunastoosobowa grupa uciekinierów z Kwiatkowskim i Carapazem.

Jej grono systematycznie malało, a Polak i Ekwadorczyk ostatecznie pozbyli się towarzystwa podczas zdobywania Glieres, gdzie zaplanowano premię najwyższej kategorii. Carapaz, dzięki temu, że dotarł na wzniesienie pierwszy, objął prowadzenie w klasyfikacji górskiej.

Obaj zjeżdżali bezbłędnie i stało się jasne, że etap wygra któryś z nich. Ostatnie kilkaset metrów pokonali spokojnie, celebrując sukces; uśmiechnięci rozmawiali ze sobą, obejmowali się.

"Przeżyłem w kolarstwie wiele wspaniałych momentów, ale ten był szczególny i nigdy go nie zapomnę. To było dla mnie coś niewyobrażalnego. Bardzo rzadko wyglądają tak końcówki w wyścigach kolarskich. My mogliśmy przez kilkaset metrów cieszyć się ze zwycięstwa. Takie rzeczy praktycznie się nie zdarzają" - powiedział Kwiatkowski na antenie Eurosportu.

"Wielki szacunek dla Carapaza. Nigdy nie zapomnę tego, co dziś się stało i co dla mnie zrobił. Najczęściej walka w wyścigach trwa do samej mety, a tu mogliśmy we dwójkę zdecydować. Chciałbym zaznaczyć, że mój sukces, to nasz sukces. Wykonaliśmy podwójną pracę. Nie tylko ja, ale i Richard i będę mu zawsze za to wdzięczny" - dodał.

Kwiatkowski po raz siódmy startuje w Tour de France. Żaden Polak nie rywalizował w nim tak często.

30-latek od 2016 roku jest zawodnikiem ekipy Ineos Grenadiers, która wcześniej funkcjonowała pod nazwą Sky. Od 2012 roku, tylko raz, w 2014 roku, zdarzyło się, aby TdF nie wygrał kolarz tej drużyny.

Kwiatkowski miał opinię uznanego pomocnika, który wcześniej przyczynił się do triumfów Brytyjczyków Chrisa Froome'a i Gerainta Thomasa oraz Kolumbijczyka Egana Bernala. Tegoroczna edycja nie poszła jednak po myśli brytyjskiego zespołu. Bernal musiał się wycofać i dopiero czwartkowy etap stał się dla brytyjskiej drużyny odrobiną ukojenia.

Etapowe zwycięstwo w TdF to kolejna pozycja na pokaźnej liście sukcesów Kwiatkowskiego, który w 2014 roku został mistrzem świata. W dorobku ma także triumfy w wyścigach jednodniowych, m.in.: Amstel Gold Race (2015), Mediolan–San Remo (2017), Clasica de San Sebastián (2017) i dwukrotnie Strade Bianche (2014, 2017). W edycjach 2014 i 2015 TdF łącznie przez 12 etapów był liderem klasyfikacji najlepszego młodego kolarza.

Trzeci na mecie wczorajszego etapu, ze stratą 1.51, był Belg Wout Van Aert (Team Jumbo-Visma). Prowadzenie w imprezie utrzymał Słoweniec Primoz Roglic (Jumbo-Visma), który wczoraj był czwarty. Do mety dotarł 1.53 po najlepszej dwójce. Drugi ze stratą 57 s jest jego rodak Tadej Pogacar (UAE-Team Emirates).

Kwiatkowski w "generalce" awansował na 29. miejsce - 1:55.35 straty.

Dzisiaj kolarze przejadą 166,5 km z Bourg-en-Bresse do Champagnole. Na sobotę zaplanowano jazdę indywidualną na czas. Zakończenie wyścigu w niedzielę w Paryżu.

Wyniki 18. etapu, Meribel - La Roche-sur-Foron (175 km):

 1. Michał Kwiatkowski (Polska/Ineos Grenadiers)   - 4:47.33 
 2. Richard Carapaz (Ekwador/Ineos Grenadiers) -  ten sam czas
 3. Wout van Aert (Belgia/Jumbo-Visma) - strata 1.51 
 4. Primoz Roglic (Słowenia/Jumbo-Visma)   - 1.53
 5. Tadej Pogacar (Slowenia/UAE Team Emirates)-  ten sam czas
 6. Richie Porte (Australia/Trek-Segafredo) -1.54
 7. Enric Mas (Hiszpania/Movistar)
 8. Mikel Landa (Hiszpania/Bahrain-McLaren)
 9. Damiano Caruso (Włochy/Bahrain-McLaren)
10. Tom Dumoulin (Holandia/Jumbo-Visma) - wszyscy ten sam czas

Klasyfikacja generalna:

 1. Primoz Roglic (Słowenia/Jumbo-Visma) - 79:45.30
 2. Tadej Pogacar (Słowenia/UAE Team Emirates) - 57 s
 3. Miguel Angel Lopez (Kolumbia/Astana) - 1.27
 4. Richie Porte (Australia/Trek-Segafredo) - 3.06
 5. Mikel Landa (Hiszpania/Bahrain-McLaren) - 3.28
 6. Enric Mas (Hiszpania/Movistar) - 4.19
 7. Adam Yates (Wielka Brytania/Mitchelton-Scott) - 5.55
 8. Rigoberto Uran (Kolumbia/EF Pro Cycling) - 6.05
 9. Tom Dumoulin (Holandia/Jumbo-Visma) - 7.24
10. Alejandro Valverde (Hiszpania/Movistar) - 12.12
...
29. Michał Kwiatkowski (Polska/Ineos Grenadiers) - 1:55.35

Czytaj więcej:

Tour de France: Start w Kopenhadze przesunięty na 2022 rok

Mer Lyonu: Tour de France jest "maczystowski" i "zatruwa"

Szef czołowej grupy kolarskiej w ogniu krytyki. "W piłce straciłby posadę"

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement