Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

"Metro": Czy można odmówić pracy z powodu śniegu?

"Metro": Czy można odmówić pracy z powodu śniegu?
Synoptycy oceniają, że w Wielkiej Brytanii wkrótce może spaść śnieg. (Fot. Getty Images)
Na najbliższe dni w wielu regionach Wielkiej Brytanii zapowiadane są opady śniegu .Dziennik 'Metro' postanowił w związku z tym przypomnieć czytelnikom, co mówi prawo pracy o trudnych warunkach atmosferycznych. Czy możemy odmówić stawienia się w firmie, ponieważ spadł biały puch?
Reklama

Zgodnie z brytyjskim prawem, pracodawca nie ma obowiązku zapłacić za dzień wolny osobie, która nie stawiła się na swoim stanowisku z powodu jej zdaniem niebezpiecznych warunków atmosferycznych.

“Pracodawcy mają prawo oczekiwać od swoich ludzi, że dotrą do pracy, kiedy powinni i nie muszą płacić za opuszczone dni. Najlepiej, aby do takich sytuacji nie dochodziło, ponieważ wywołuje to napięcia między kierownictwem a personelem” - tłumaczy ekspert prawa pracy z największej brytyjskiej firmy konsultingowej Peninsula Kate Palmer.

Pracodawcy mają jednak jednocześnie obowiązek dbania o bezpieczeństwo i zdrowie załogi, także przy złej pogodzie.

“Powinni mieć na uwadze taką zmianę organizacji pracy, która pozwoli na ograniczenie wpływu warunków atmosferycznych na firmę. Może to być na przykład umożliwienie pracy z domu lub w innych, bezpieczniejszych, budynkach” - tłumaczy.

W przypadku, gdy pracownik zdecyduje się na zostanie w domu, menadżer może odjąć dany dzień z urlopu – jednak, aby było to zgodne z prawem, musi być uzgodnione z daną osobą.

“Warto opracować w firmie szczegółowe przepisy dotyczące pracy w przypadku wystąpienia trudnych warunków pogodowych, tak by wszyscy wiedzieli, na czym stoją. W Szkocji można się odwołać do Fair Work Charter, w którym zawarte są wytyczne w tym zakresie. Podobny dokument byłby wskazany także w Anglii” - podsumowała Palmer.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.08.2019
  GBP 4.771 złEUR 4.354 złUSD 3.928 złCHF 4.009 zł

  Sport


  Reklama