Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Meteorolodzy: "Na wiosnę trzeba jeszcze poczekać"

Meteorolodzy:
Zdaniem prognostyków, mieszkańcy Londynu mogą jeszcze spodziewać się opadów śniegu. (Fot. Getty Images)
Za mieszkańcami Wielkiej Brytanii piękny i słoneczny weekend, jednak daleko mu jeszcze do bycia zwiastunem wiosny. Według meteorologów, koniec tygodnia może przynieść mróz i śnieg.
Reklama

Wysokie jak na luty temperatury – od 12 do 14 stopni – mają się utrzymać tylko do jutra. W większości kraju jest słonecznie, a wieczorem może padać jedynie w Irlandii Północnej i zachodniej Szkocji.

Według Met Office, tegoroczna wiosna może się znacznie opóźnić, a wszystko przez zjawisko nagłego ocieplenia stratosferycznego. Oznacza to, że w wyższych warstwach atmosfery dojdzie do zmiany kierunków prądów strumieniowych, które przyniosą ochłodzenie. Zjawisko to zdarza się tylko raz na kilka lat.

“Nagłe ocieplenie stratosferyczne oznacza, że trudno jest przewidzieć warunki pogodowe, ale prawdopodobnie znacznie się ochłodzi. Może nawet dojść do opadów śniegu” - wyjaśnił Marco Petagna z Met Office.

Niższe temperatury, zdaniem specjalistów, mogą się utrzymać przez dłuższy czas. Gdy ostatni raz doszło do podobnego zjawiska w styczniu 2013 roku, przymrozki występowały aż do kwietnia.

“Nie zaskoczyłoby nas, gdyby pod koniec lutego doszło do obfitych opadów śniegu. Nagłe ocieplenie stratosferyczne daje 70% szans na ochłodzernie w Wielkiej Brytanii. Może do niego dojść za około 10 dni” - prognozuje Frank Saunders z Met Office.

Według BBC, w Londynie najbliższy weekend nie będzie należał do pogodnych. Spodziewane są przymrozki, a nawet opady śniegu. 

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.09.2018
  GBP 4.812 złEUR 4.293 złUSD 3.640 złCHF 3.809 zł

  Sport


  Reklama