Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Met Office ogłosił imiona sztormów, które uderzą w Wyspy

Met Office ogłosił imiona sztormów, które uderzą w Wyspy
Sztorm otrzymuje nazwę, gdy istnieje średnie lub wysokie ryzyko, że może wyrządzić poważne szkody. (Fot. Getty Images)
Przez najbliższe 12 miesięcy Wielkią Brytanię mogą nawiedzić: Ciara, Liam, Kitty, Max czy Peggy. To pięć z 21 imion burz na sezon 2019/20, ogłoszonych dziś oficjalnie przez brytyjski Met Office i irlandzki Met Éireann.
Reklama

Sztormy, które nawiedzają Wyspy, są określane brytyjskimi imionami. Rządowi meteorolodzy nadają je w porządku alfabetycznym, więc nazwa pierwszego sztormu będzie zaczynać się na literę "A", kolejnego - na "B" itd.

Pomysły imion do "burzowej listy" pochodziły od mieszkańców Wielkiej Brytanii i Irlandii.

"Dziękujemy za wszystkie sugestie. Otrzymaliśmy ich tysiące! A oto wybrane imiona na sezon 2019-20. Znalazłeś tu swoją propozycję?" - można przeczytać na koncie Met Office na Twitterze.

Burza otrzymuje nazwę, gdy istnieje średnie lub wysokie ryzyko, że wiatr, deszcz lub śnieg mogą wyrządzić poważne szkody, powodując duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. 

W przypadku Wielkiej Brytanii nazwy pojawiają się, gdy pogodowy alert osiąga poziom "bursztynowy", a w Irlandii - "pomarańczowy". 

Dlaczego w ogóle huragany mają imiona? To dlatego, że ludzie zapamiętują je szybciej niż liczby czy dane techniczne. "Mają na celu zwiększenie świadomości na temat trudnych warunków pogodowych, dzięki czemu więcej osób przygotowuje się do nadchodzących zdarzeń" - zaznacza BBC.

Warto dodać, że litery Q, U, X, Y i Z nie są zgodne z międzynarodowymi konwencjami nazewnictwa burzowego.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.09.2019
  GBP 4.972 złEUR 4.389 złUSD 3.998 złCHF 4.040 zł

  Sport


  Reklama